publikace

Ošetření jizev v rámci APM dle W.Penzela

(2000)

MUDr. Zdeněk ŠOS

  1. Anatomické, fyziologické poznámky, lékařské metody léčení jizev
  2. Kůže je největším tělesným orgánem s průměrnou plochou 1.8m2 u dospělých.. Při poškození není schopna se plně opravit a výsledkem reparačních procesů je jizva. Zevní vrstva kůže/ epidermis/ se hojí nepatrnou jizvou. Pokud je poškozena kůže v celé šíři /dermis/, je hojení složitější, ukládají se zde kolagenová vlákna a většinou se vytvoří viditelná jizva. Po dobu až dvou let se tvar jizvy mění neustálou tvorbou nového kolagenu a návratem cév k  normálnímu stavu, nikdy se však znovu nevytvoří potní žlázy a vlasové folikuly.

    Velmi zanořené jizvy se vytvoří při defektu svalové a tukové tkáně většinou jako následek úrazů. Velmi nepříjemné jsou i napnuté jizvy, zvláště v okolí kloubů, které mohou omezovat i pohyb, mohou být následkem úrazu, ale i chirurgického výkonu.

    Nepříjemné jsou hypertrofické / široké, často červené, svědivé až bolestivé/ a keloidní jizvy, u kterých dochází k  porušenému poměru mezi tvorbou nového a odbouráváním starého kolagenu. Sklon k  nim mají spíše mladí a tmavší jedinci, mohou se však vytvořit kdykoliv a prakticky jim preventivně nemůžeme zabránit.

    Záněty nebo traumata, event. operace mohou vytvořit srůsty mezi různými orgány i uvnitř těla, charakter tkáně je podobný jako u jizev.

    Je důležité si uvědomit, že žádná jizva nemůže být nikdy odstraněna kompletně. Všechny jizvy jsou trvalé, někdy sice dojde v průběhu času k zlepšení jejich vzhledu spontánně, někdy po chirurgickém zákroku anebo jiných způsobech léčení.

    Uznané lékařské metody ke zlepšení jizev :

    a/ chirurgické řešení vyrobí samozřejmě novou jizvu, jejíž zrání se odhaduje až na dva roky. Chirurgie neodstraní jizvu, může však změnit její uložení, tvar/ změna rovné jizvy na cik-cak tvar, často v obličeji, na prstech/. Chirurgické řešení je např. důležité v případě omezení pohybu v kloubu způsobené jizvou v jejím okolí.. V případě hypertrofických jizev je veliké nebezpečí jejich opakování.

    b/ ošetření laserem má také své hranice. Barva červené jizvy může být zlepšena vaskulárním laserem, odstranění povrchových vrstev jizvy pomocí carbon dioxid laseru může vyhladit jizvu. Přesto existuje jen málo dlouhodobých studií, které by určily efektivitu a bezpečnost těchto ošetření.

    c/ ošetření jizvy pomocí steroidních injekcí do jizvy může vyhladit a oploštit hypertrofické a keloidní jizvy. Steroidy jsou aplikovány přímo do jizev, minimálně se vstřebávají do krevního oběhu, takže vedlejší účinky jsou minimální. Injekce jsou opakovány v 4-6-týdenních intervalech.

    d/ tlakové obklady jsou používány hlavně u popáleninových jizev, které pokrývají velkou plochu a jsou účinné jen na čerstvých jizvách. Jsou přiloženy celý den 6-12 měsíců. Nevíme, jak účinkují, snad hraje svoji roli trvalý tlak na cévní stěnu. V průběhu času jizvy měknou a oplošťují se.

    e/ kryoterapie , kterou používají specialisté, většinou dermatologové, využívá tekutého dusíku, je účinná asi ve 30%, používáme ji většinou u jizev na ramenou anebo na zádech.

    f/ dermabraze se používá k zlepšení nepravidelností povrchu kůže spojenou se zjizvením. Je vhodná v případech, kdy se jizva zvedá nad povrch kůže.

    g/ liposukce zahrnuje odstranění normální tukové tkáně z podkoží, má svoji omezenou roli ve vytvarování zanořených jizev.

    h/ injekce kolagenu mají vyzvednout zanořenou jizvu, mají však dočasný efekt, musí být opakovány a navíc hrozí alergické reakce.

    K  samoléčení jizev jsou od počátku 80.let používány gelové plátky, které zlepšují vzhled zvláště tmavších jizev, vyrovnávají povrch jizev, zvlhčují povrch kůže, obecně se pozoruje zlepšení tvaru a velikosti jizvy. Cica-Care je nový výrobek této kategorie, jenž se vyznačuje i větší adhezivitou.

    Často jsou doporučovány krémy s vitaminem E, ale není žádný lékařský důkaz jejich efektu.

  3. Jizvy v rámci metody APM dle W.Penzela

Motto: “ Chci provést endoprotézu kyčle u své matky, mohli byste mně poradit, kde mám vést řez ?

Z  telefonátu nejmenovaného přednosty věhlasné ortopedické kliniky nedlouho po jeho zdrcující kritice

meridiánů a celé energetické teorie.

 

Akupunkt-masáž dle Willyho Penzela /dále APM/ je originální metoda německého maséra, která teoreticky vychází z tradiční čínské mediciny, je založena na masáži meridiánů speciální tyčinkou . Masáže vycházejí vždy z aktuální energetické situace, diagnostika používá speciální testovací tah na přední střední dráze a samozřejmě ostatní diagnostické metody používané v energetické medicině, především aurikulodiagnostiku a pulzovou diagnostiku . W. Penzel tvrdí, že použití akupunkturních bodů je přínosné až tehdy, když jsou meridiány průchodné . Používá jako doplněk i některé ze základních bodů/ tonizační, sedativní, pramene, body přechodu, souhlasné body, vynikající body a samozřejmě body pěti elementů/. Jednou ze základních součastí masáže je pravidelné ošetření jizev.

Základem energetického pojetí je pojem zdraví jako neporušeného toku energie v organismu. Jakákoliv porucha toku energie vyvolává stavy nedostatku a nadbytku energie, které mohou vyústit až v klinické potíže. Jednou z nejběžnějších bariér, které přerušují energetický oběh, jsou jizvy. Některé západní studie tvrdí, že 23 miliónů Angličanů má jizvy, ale nemají z toho žádné potíže, ale víme, jak ošidná jsou podobná tvrzení, o statistických hodnoceních podobných studií nemluvě. Vzpomínám si na překvapení pacienta, u kterého došlo po ošetření jizvy k podstatnému zlepšení hybnosti v nosných kloubech. Četnost jizev je vysoká, především jizev po appendektomii, cholecystektomii a gynekologických operacích. Velmi podceňované jsou velmi početné jizvy na prstech rukou, zvláště u žen.

Samozřejmě máme jizvy, jejichž struktura umožňuje volný průtok energie, takže jizva netvoří žádné patologické ložisko. Pokud ale stavba jizvy přeruší meridián, vytváří se bariéra a energetický oběh začne stagnovat dle nejrůznějších pravidel.

Při určení poruchy v jizvě můžeme využít pacientovy citlivosti , použít můžeme masážní tyčinky, výhodný je pro diagnostiku i stimulaci v oblasti jizvy známý Stimul. Jizvu vyšetřujeme pečlivě v celém průběhu, v celé její šíři, všímáme si také rozhraní k normální kůži, kde bývají patologická ložiska.

1/rovnoměrná normální citlivost v jizvě a jejím okolí =jizva je volná

2/snížená citlivost až tupost v části jizvy anebo v celé jizvě = jizva ruší/ nedostatek energie/

3/zvýšená citlivost až bolestivost v částech jizvy anebo v celé jizvě = jizva ruší / přeplnění /

Penzel využil poznatků Busseho, který pokrýval jizvy zlatými a stříbrnými foliemi, event. různými krémy, a také zprvu sám používal podobné techniky, navíc ještě zkoušel hliníkové folie. Nakonec se rozhodl pro nejjednodušší formu ,a to pro APM-krém.

Nejedná se samozřejmě o žádný lék, ale kromě obvyklého základu pro krém obsahuje jako rozhodující složku chlorid amonný/salmiak/. Jedná se o elektricky vodivou látku, kterou nanášíme na jizvu, abychom přemostili tuto problematickou krajinu a umožnili volný průtok energie. Krém používáme i tehdy, kdy se jedná nejen o krajinu , kde se vyskytují jizvy, ale o oblast problematickou z hlediska průtoku energie jako jsou přechody mezi jangem a jinem na koncích prstů rukou a nohou/ terminální body meridiánů/. Jizvu překryjeme plošně s krémem, všímáme si všech jizev, i drobných, zvláště na prstech rukou. Mnohdy široké rozeklané jizvy nejsou takovou energetickou překážkou jako úzké jizvy příčně obepínající např. celý článek prstu. Nepodceňovat i rozsáhlá ložiska strií na břiše při obezitě nebo po porodech.

Domnívám se ze zkušenosti, že pravidelnost ošetřování je ještě zásadnější než prostředek, kterým jizvu ošetřujeme. Samozřejmě je možné využít originální APM –krém, jenž bohužel v našich podmínkách stojí kolem 400,-Kč/ je možné si ho objednat přes autora příspěvku, event. přes on line obchod přímo od výrobce/ , je možné však používat i jiné u nás daleko dostupnější krémy a masti, např. s příměsí vitaminu E, výtečné je samozřejmě běžné vepřové sádlo. Zkušenosti nás ale poučily, že postačuje i pravidelné kartáčování jizvy např. lufou, zubními kartáčky s přiměřenou tvrdostí apod.

Velmi často nacházíme velmi komplikované stavy, kdy se vedle sebe nacházejí ložiska s nedostatkem energie i s přeplněním. Naše úsilí směřuje k tomu, abychom uvolnili průtok energie jizvou.

Při stavu přeplnění stimulujeme za jizvou 2-3 body ve směru toku energie. Pokud jizva leží na meridiánu, samozřejmě budeme především využívat regulérní akupunkturní body daného meridiánu. Pokud jizva neleží na meridiánu, event. jej kříží anebo vůbec leží mimo meridiány, využíváme poznatku, že celé tělo je pokryté rastrem bodů, které mají podobné vlastnosti jako akupunkturní body a leží ve vzdálenosti 1 cunu od sebe. Pokud se jedná o jizvy mimo meridiány, přesto dodržujeme směr toku energie, který předpokládáme dle krajiny, ve které jizva leží. Na jizvě můžeme přímo sedovat přeplněná místa dlouhodobým tlakem / 2-3 minuty/.

Při nedostatku energie v oblasti jizvy stimulujeme podobným způsobem 2-3 body, event. rastr bodů před jizvou ve směru toku energie. Můžeme samozřejmě přímo stimulovat němé body v jizva/ 20-30 sekund/.

Pokud se nám podobnými prostředky nepodaří ovlivnit průchodnost jizvy a stále nalézáme projevy stagnace či nedostatku v rámci energetického oběhu, můžeme dle možností použít i ošetření jizev pomocí elektrického proudu. Doporučuje se stejnosměrný proud, frekvence mezi 50-100Hz, přičemž elektrody se přikládají pod a nad jizvu, event. můžeme se dívat na poruchu z pohledu energetického oběhu a potom můžeme přikládat elektrody dle různých pravidel.

Např. při jizvě po appendektomii, která protíná meridiány sleziny a jater:

A/ jednu elektrodu aplikovat na jizvu , druhou na analogické místo na druhé straně –vztah vpravo-vlevo,

B/ jednu elektrodu na jizvu, druhou na hřeben lopaty pánevní zezadu dle vztahu jang-jin ,

C/jedna elektroda na jizvu, druhá elektroda se přikládá na meridiány ve vztahu poledne-půlnoc/ TeS,TO/

D/ probití přerušených meridiánu J,SS.

V Institutu W.Penzela používají svůj originální elektrostimulační přístroj , který splňuje výše uvedené charakteristiky, navíc elektrody jsou upravené k uchycení na prsty terapeuta, takže je možné jednou nebo i oběma elektrodami se zapojit do okruhu s pacientem.

Mezi jednotlivými jizvami, často od sebe velmi vzdálenými, může vzniknout energetické spojení, které se projevuje např. tím, že zatím neobjevená jizva brání v odrušení jizvy, kterou léčíme. Pokud se nám nedaří odrušit nějakou jizvu, určitě se vyplatí trpělivě prohlédnout celé tělo, hledat další jizvy a zkoušet je přeléčit, zda se tím nevyřeší i předešlý neúpěšný případ. Opět připomínám nevinně vypadající jizvičky na prstech rukou, které mnohdy mohou hrát klíčovou roli.

Nezapomínejme ani na zhojené zlomeniny kostí, i když okolní tkáň se zdá neporušená poraněním. Penzel se jako na jizvu dívá i na duševní trauma jakéhokoliv původu/ trauma, úmrtí, rodinné problémy apod./. V tomto případě má uvolňující efekt většinou základní ošetření vyrovnávací ventrální masáží.

Samozřejmě nemůžeme očekávat 100%-ní zázračné efekty po aplikacích krému, event. po odrušení jizvy, ale mnoho APM- terapeutů potvrdí z praxe, že zvláště v úporných, nelepšících se stavech mnohdy pečlivé ošetřování jizev přineslo zásadní zvrat v léčení.

Pacienty však především musíme poučit, že jizva je trvalý stav a odrušení jizvy a její ošetření přinese jen dočasný efekt. Je důležité se naučit ošetřovat jizvy pravidelně denně, ne jen příležitostně. V tom je největší tajemství úspěchu.

 

Literatura u autora.

MUDr.Zdeněk Šos, Rehabilitační odd. Horšovský Týn, Dobrovského 254

Tel. 0602-464980, zdenek.sos@arcom.cz

http:// www.arcom.cz/pub/sos


publikace