publikace

Malý a velký energetický oběh

Regulační medicína(02/2002)

MUDr. Zdeněk ŠOS


Malý a velký energetický oběh

Masážní metoda dle W.Penzela používá ke své práci na meridiánech masážní tyčinku, ale především celou teorii východní medicíny. W.Penzel provedl její určité ”poevropštění”, resp.zjednodušení. Při respektování všech základních pravidel a základních bodů jednotlivých meridiánů upravil průběh meridiánů, aby metoda měla skutečně masážní charakter. Co však je na Penzelově přístupu mimo jiné originální, je důsledné uplatňování energetických pravidel a odmítání “receptů a kuchařek.” Metoda je velmi přehledná a použitelná pro velmi širokou obec léčitelů, masérů, ale je velmi užitečná i pro zdravotníky včetně lékařů, pro které není energetický pohled na člověka překážkou v úsilí při vyřešení zdravotních potíží pacientů.

Velký energetický oběh

Základních dvanáct meridiánů tvoří ucelený energetický oběh, párově umístěný na pravé a levé straně lidského těla. Pokud provedeme masáž všech 24 meridiánů, mluvíme o velkém energetickém oběhu. Doplnit jek můžeme ještě dvěma mimořádnými drahami, přední a zadní střední drahou. Při tomto postupu nedochází k energetickým přesunům jako tomu je při jiných léčebných konceptech, které Penzel při masáži používá /dvojí dělení – rozdělení předozadní, při kterém dochází k přesunům energie mezi jinem přední strany těla a jangem zadní strany, event. rozdělení pravolevé a rozdělení na horní a dolní polovinu lidského těla. Další často používaný postup - trojí dělení vychází z rozdělení na tři základní okruhy , vycházející a končící na hrudníku/. Penzel zásadně pracuje tonizačně, tedy ve směru toku energetického oběhu, tedy snaží se o urychlení průtoku jednotlivými drahami. Dle jeho názoru sedativní způsob práce, tedy proti směru toku energie, je náročnější, pomalejší a ne tak efektivní jako tonizační postup. Při zjištění nedostatku energie pracuje na meridiánech právě v místě nedostaku energie, pokud zjistí přebytek energie, pracuje dle energetických pravidel na jiných místech těla, kam vlastně energii přesouvá.

Při výše uvedených postupech využíváme především vlastních regulačních schopností organismu, naše práce je vlastně jen impulsem a popudem k nastolení žádoucího harmonického stavu. Existují však situace, kdy přesun energie by byl neúměrnou zátěží, a potom uvedené postupy nejsou pro léčené vhodné, naopak je velmi šetrné použití celého velkého energetického oběhu, při kterém k žádným přesunům nedochází.

Použití velkého energetického oběhu:

1/ při nejasné energetické situaci, kdy nejsme schopni určit našimi diagnostickými postupy, v čem spočívá energetická porucha organismu,

2/ při polymorbiditě, zvláště u starších lidí, kdy kombinace potíží znemožňuje použití jednodušších energetických pravidel,

3/ po prodělání těžkých onemocnění, např. po infarktu srdečním, po zvládnutí insuficiencí ledvin, jater apod., kdy jsou síly organismu vyčerpané a pacient by event. přesuny energie nemusel zvládnout.

Zatímco léčebné postupy jako dvojí a trojí dělení můžeme používat vždy s odstupem alespoň 48 hodin od předešlého léčení, až dojde ke zklidnění reakce po energetickém přesunu, použití velkého energetického oběhu není v tomto směru nikterak omezeno, dokonce můžeme jej používat i vícekrát denně a můžeme jej i vkládat mezi jednotlivé jiné léčebné postupy.

Z hlediska techniky provedení se doporučuje mít pacienta položeného na zádech, začít masáž od dráhy ledvin, postupovat vždy po dvou drahách, střídavě vpravo a vlevo/ kvůli zamezení přesunů energie, ke kterým by samozřejmě docházelo, pokud bychom například pracovali déle na jedné či druhé straně/. Všechny dráhy až po tenké střevo a močový měchýř se dají promasírovat na zádech, určité potíže jsou pouze u dráhy žlučníku, kdy při práci kolem lopatky si musíme pacienta otočit na bok, ale jakmile se dostaneme do oblasti pánve, můžeme již pokračovat opět v poloze na zádech. Jsme vedeni snahou co nejméně pacienta obtěžovat otáčením, které může být při určitých potížích nepříjemné. Pouze provedení již zmíněných dvou posledních drah v energetickém oběhu nás nutí vzhledem k jejich průběhu pacienta přetočit na břicho.

Provedení celého velkého energetického oběhu je pro pacienta poměrně šetrným postupem, z hlediska maséra je však velmi náročné, protože i zkušenému masérovi trvá masáž kolem 45 minut. Přesto jeho provádění doporučuji zvláště v počátcích masážní praxe, kdy zkušenosti a diagnostické schopnosti masérů jsou malé a tedy riziko diagnostické chyby a zvolení špatného léčebného postupu nepoměrně větší.

Malý energetický oběh

Dalším jednoduchým postupem, který W.Penzel při masáži doporučuje, je současné použití dvou mimořádných drah, přední a zadní střední dráhy.

Přední střední dráha začíná na hrázi, mezi konečníkem a genitáliemi, v běžné masážní praxi za začátek beremese druhý bod dráhy, umístěný nad horním okrajem symfýzy. Další průběh je standartní, středem břicha, obkroužení pupku, dále postup středem přední plochy nadbřišku, přes sternum až k dolní čelisti, kde dráha končí u spodního okraje dolního rtu.

Přední střední dráhu považujeme za nadřazenou oblast jinovým drahám /někdy je nazývána vzletně “matkou jinu”/.

Při pravolevém dělení těla Penzel ještě používá tzv.vedlejší střední dráhy, přední i zadní, které jsou umístěny jeden cun od hlavních středních drah, a jsou tedy nadřazeny jinovým a jangovým drahám pravé a levé poloviny těla.

Dle Penzelova pojetí chápání meridiánu je dráha kromě svého postavení v hierarchii jinových drah ještě odpovědná za energetické zásobení oblasti, kterou probíhá, takže při poruchách energetického průtoku se u ní objevují potíže v oblasti genitálií, močového měchýře, potíže střevní a žaludeční, event. potíže kardiopulmonální a potíže v oblasti horních cest dýchacích.

Počátek přední střední dráhy používá Penzel také jako jednoduchý diagnostický testovací prostředek. Vícenásobným protažením/ zhruba 15-20x/ přední střední dráhy od symfýzy až po pupek dochází k malému přesunu energie do jinové oblasti. Pokud jsou potíže pacienta způsobeny nedostatkem energie v jinové oblasti, dojde po testovacím tahu k chvilkovému zlepšení potíží. Pokud jsou potíže způsobeny přebytkem energie v jinové oblasti, samozřejmě dojde masírováním jinové oblasti ještě ke zhoršení energetické situace.

Analogicky při přebytku energie v jangové oblasti testovacím tahem přesouváme na chvíli energii do jinové oblasti a tím pacientovi ulevíme. Pokud potíže pacienta jsou způsobeny nedostatkem energie v jangové oblasti, testovacím tahem ještě prohloubíme deficit přesunem do jinové oblasti.

Přesuny jsou samozřejmě minimální a krátkodobé ,ale překvapivě výtěžnost testu je solidní, zvláště při potížích v oblasti pánve, při bolestech v lumbosakrální oblasti páteře a při potížích dolních končetin.

Průběh zadní střední dráhy v Penzelově pojetí na rozdíl od klasických učebnic s výjimkou Pálose, je popisován od horního rtu přes nos, středem čela a hlavy a po trnech obratlů až k poslednímu bodu dráhy, který je uváděn pod kostrčí. Směr toku energie klasické učebnice popisují obráceně.

Penzela k této změně vedla právě úvaha o logice spojení přední a zadní střední dráhy od jednoho oběhu, který nazývá malý energetický oběh a dále především klinické zkušenosti. Např. potíže akutního vzplanutí hemoroidálních potíží, často spojených se zánětem a krvácením, je typická situace přebytku v jangové oblasti. Ke zlepšení vede samozřejmě přesun do jinové oblasti, tedy např. i masáž přední střední dráhy. Zlepšení ale nastane i masáží vzhůru po zadní střední čáře směrem k hlavě. Pokud přijmeme Penzelovo pojetí toku energie, vysvětlení je jednoduché, protože pracujeme proti toku energie, tedy sedativním způsobem. Pokud bychom průběh zadní střední dráhy chápali v “klasickém pojetí”, pracovali bychom po směru toku energie, tedy tonizačně a potíže bychom měli zhoršit, k čemuž však nedochází.

V běžné praxi končíme zadní střední dráhu na počátku intergluteální rýhy, což v běžné masážní praxi postačuje. Zadní střední dráha je popisována jako nadřazená oblast jangovým drahám/ nazývaná opět někdy jako “otec jangu”/, ale zase samozřejmě pod jejím vlivem jsou oblasti, kterými zadní střední dráha probíhá, tedy oblast nosu, očí, velmi časté problémy bolestí hlavy, problémy kolem potíží páteře až po problémy kolem konečníku.

Jak jsem již uvedl u velkého energetického oběhu, v praxi nastávají situace, které nám znemožňují použití metod, při kterých dochází k přesunům energie. Stejná situace je zde u malého energetického oběhu, jehož použití je velmi jednoduché a šetrné, opět nedochází k přesunům energie, můžeme jej použít kdykoliv v rámci léčení. Pacienta můžeme většinou i zacvičit, takže si malý energetický oběh provádí sám.

Při masáži je postup práce u malého energetického oběhu následující:

1/ obvykle začínáme nad symfýzou na přední střední dráze/ teoreticky je možné ale začít kdekoliv/. Protáhneme 3-4x přední střední dráhu až po její konečný bod na spodním okraji dolního rtu,

2/ nastimulujeme první bod zadní střední dráhy na horním okraji horního rtu, vrátíme se zpět k poslednímu bodu přední střední dráhy a provedeme i jeho stimulaci. Stimulaci můžeme provést jednoduše jen tlakem masážní tyčinky, event. s výhodou využíváme přístroj Stimul, který se v naší praxi osvědčil jako levný a solidně přesný prostředek.

Následuje provedení spojky mezi těmito body obkroužením rtů. Věnujeme této oblasti jako každému přechodovému místu náležitou pozornost, protože tato místa jsou z hlediska toku energie vždy kritická,

3/ provedeme masáž zadní střední dráhy až po její poslední bod pod kostrčí.

4/ následuje stimulace prvního bodu přední střední dráhy uprostřed hráze mezi konečníkem a genitáliemi, zpět stimulace posledního bodu zadní střední dráhy a jejich spojení obkroužením konečníku. Vzhledem k častým kožním afekcím v oblasti konečníku /ekzémy, záněty, trhliny kůže apod./ je vhodné tyčinku potřít masážním krémem, který Penzel používá pro ošetření jizev, event. celou oblast masírovat jen bříškem prstu,

5/ spojení mezi prvním a druhým bodem přední střední dráhy provedeme obkroužením genitálií opět podobným způsobem jako jsme popisoval nyní při obkroužení konečníku.

Malý energetický oběh neprovádíme jako první ošetření, většinou při rozpacích sáhneme po velkém energetickém oběhu, ale existují stavy, kdy jsou reakce pacienta nadměrné, špatně snáší energetické přesuny a potom se může rozhodnout k tomuto terapeutickém prostředku. Jeho uplatnění Penzel nabízí také v péči o těhotné a v přípravě před porodem/ viz článek Péče o těhotné při masáži dle W.Penzela/.

Vzhledem k technice provádění malého energetického oběhu doporučuji, aby celý postup byl pacientovi nejprve řádně vysvětlen a dále je velmi vhodné, aby masáži byl přítomen buď rodinný příslušník pacienta anebo z naší strany zdravotní sestra.

Literatura u autora

MUDr. Zdeněk Šos

Rehabilitační oddělení, Dobrovského 254, 346 01 Horšovský Týn

Tel. 0602-464980, zdenek.sos@arcom.cz

http://www.sos.htyn.cz


publikace