Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Naše miminko kouká do jedné strany

matouš 
 Jedním z nejčastějších důvodů vyšetření kojenců na rehabilitační  ambulanci bývá  stranová  preference, tzv. predilekce hlavičky. Maminky přicházejí s tím, že jejich děťátko má šišatou hlavičku a kouká pořád na jednu stranu. ,, Rozcvičte tu hlavičku!¨, je často první větou rodičů. Hlavička dítěte je  rotovaná na jednu stranu a do druhé točit neumí vůbec nebo omezeně.
Tento stav je vždy kombinován s úklonem hlavy. Do  6 ti týdnů věku miminka reaguje celé tělo na otočení hlavy. Postavení hlavy a šíje má tedy obrovský vliv na celé tělové schéma.  Pokud toto držení hlavičky přetrvává i několik týdnů či měsíců, začne si  dítě hledat logicky náhradní pohybové modely, aby se s daným omezením nějakým způsobem vyrovnalo. Více se zaklání, různě kroutí, mění neustále těžiště těla, je neklidné. Často se to projevuje hlavně v pozici na bříšku. Dítě tuto polohu nemá rádo a nezřídka v ní pláče.
   Miminku na bříšku opravdu není do zpěvu. Často přepadá k jedné straně nebo se tam vůbec neudrží,neustále ztrácí balanc.   Řešením však není to, že děťátko během dne přestaneme na bříško dávat úplně! Dítě se musí velice rychle dostat do rukou zkušeného terapeuta, který s ním zahájí cílenou rehabilitaci.
  U starších kojenců se sice točení hlavičky uvolní, přetrvává úklon  a  bohužel v tu chvíli jsou již plně rozvinuté- naposilované náhradní pohybové modely.  To v praxi pak znamená, že dítě otáčí na bříško pouze přes jednu stranu, hodně se zaklání. V pozdějším batolecím věku tyto děti neradi lezou, spíše zůstávají v plazení, kde často používají k odrazu pouze jednu stranu a nohu volně tahají za sebou. Někdy fázi lezení přeskočí úplně.  Pokud se dítě dostane bez terapie až do stoje a chůze, bude situace vážnější. Může předvádět obcházení nábytku pouze do jedné strany, při chůzi raději využívat vodění za ruku, chůzi po špičkách. Neradi chodí samostatně a do schodů velmi často nakračují pořád stejnou nožkou. Ve starším věku můžou být neobratné, mohou mít ale i potíže s učením, řečí, pozorností atd.

 Dítě má v této době, kdy se už umí postavit, k dispozici nepřeberné množství náhradních pohybových vzorů, které použije automaticky narozdíl od správného držení těla. Páteř se nastavuje do špatného postavení a může v budoucnu vést ke skolioze, plochým nohám, vadnému držení těla. Při výskytu  některého z těchto příznaků je vhodné na něj upozornit při preventivní prohlídce u praktického lékaře a případně nechat miminko vyšetřit v odborné ambulanci. U nás vyšetření zajišťuje rehabilitační lékařka MUDr. Budková a terapii potom dětský fyzioterapeut . Z hlediska efektivnosti a nejrychlejšího účinku terapie, se v začátku vyplatí provádět terapii pomocí Vojtovy metody.

Závěrem ještě pár rad ohledně režimových opatření. U  dítěte s predilekcí hlavičky je nutné dbát na šetrnou manipulaci. Přistupovat k dítěti  z jeho oblíbené strany.  Nepokoušet se rozhýbat točení do druhé strany bez konzultace u lékaře. Nepodkládat nijak hlavičku ani dítěti neomezovat pohyb do stranově obíbenější rotace. Nenosit dítě v autosedačce,v začátku ani v šátku,  nedávat do lehátka, pasivně neposazovat .Vyvarovat se vertikální pozice, která zhorší asymetrii a nestabilitu.To znamená dítě nechávat ležet během dne na bříšku či zádech, ale hlavně na rovné podložce a polohy rovnoměrně střídat během dne. Nepřetěžovat dítě necílenou pohybovou aktivitou /např. plavání /, protože opět vede ke zhoršení stavu, zejména u dětí v prvním půl roce života.

                                                                                                                                                                                                

Mgr. Helena Bultasová Šosová,                                                                                                                                                                                   

vedoucí fyzioterapeut pro dětskou část

  

Horšovský Týn- středy, čtvrtky - po telefonické domluvě mezi 7-8 hod ranní 379428620

 Mgr. Helena Bultasová(fyzioterapeut) - 728880268

Novinky