Reha Arnika

....rozhýbáme vaše tělo

Akutní případy budou ošetřeny v daný ordinační den po domluvě s rehabilitačním lékařem.


 

Okénko rehabilitačního lékaře

Patní ostruhaČastým steskem na našich odděleních je bolest v oblasti paty. Pacienti většinou přicházejí s doporučením od praktického lékaře k ošetření patní ostruhy. Mají také obvykle již proveden rentgen pat, kde jsou vidět výrůstky na patní kosti zdola vpředu nebo při dolním úponu Achillovy šlachy vzadu na patě. Jsou tedy v místech úponu svalů, vazů a šlach na patní kost. Oblast paty je extrémně namáhaným místem při stoji i chůzi. Při každém kroku dopadne váha celého těla nejprve na patu. Místa největšího zatížení reagují „zesilováním kosti“, což jsou ty pověstné „výrůstky“ .

Číst dál: Patní ostruha

krizBolesti v kříži patří k nejobvyklejším bolestivým stavům, se kterými pacienti navštěvují ortopedii, neurology a rehabilitační oddělení. Křížová kost je vzadu vložena jako klín mezi lopaty kyčelní , je s nimi spojena velmi nerovnými až hrbolatými skloubeními. Pohyblivost v tomto skloubení je spíše kývavá, jsou však i názory, že v tomto skloubení není žádný pohyb. Já sám jsem příznivcem názoru, že malý kývavý pohyb v tomto kloubu je. Bohužel způsob našeho života, který je hodně spojen se sezením, stáním a dokonce i předklonem, vede často k tomu, že se pohyb v tomto skloubení zasekne. Typickými příznaky je bolestivost v oblasti kříže / důlky vzadu na hýždích/, ale ještě typičtější je bolest vyzařující do slabin, do kyčle, často i do genitálií. Bolest často vystřeluje po zadní straně stehna, ale většinou nedosahuje pod koleno.

Číst dál: S křížem je kříž

brufenBolest je ochranný prvek  a je to signál  těla, že děláme něco špatně. Tělo nás chce tímto způsobem na chybu upozornit.  Pacienti se často uchylují ke zkratkovitému jednání a chtějí své bolesti okamžitě utlumit. Když neodstraníme příčinu , která k bolesti vedla a nahradíme řešení tabletou proti bolesti, dosáhneme jistě útlumu, ale tělo je vystaveno škodlivině dále. V naší pohodlnosti  saháme k tabletám proti bolesti čím dál častěji, takže farmakologický průmysl chrlí nové a nové preparáty. Když přestane  být populární pustí na trh nový, nebo udělá směs ze starších. Dobrým trikem na pacienty je také, že se vyrábějí stejné léky v různých barvách a pod různými názvy.

Číst dál: Zázračný  Brufen 

Výhřez ploténkyJedním z mýtů kolem bolestí zad je, že příčinou je určitě výhřez ploténky. K této situaci občas může dojít, ale  mezi pacienty s bolestmi v zádech je to mizivé procento. Ploténky jsou jakési tlumiče mezi kostěnými obratli. Máme 7 krčních obratlů, 12 hrudních, pět bederních a pět křížových srostlo do křížové kosti. Na konci je takový malý ocásek nazývaný kostrč, který je také srostlicí několika obratlů. Mohutnost obratlů se zvyšuje směrem dolů, nejmenší a nejkřehčí jsou krční obratle, nejmohutnější jsou bederní obratle. Ploténky jsou umístěny mezi jednotlivými obratli a i jejich síla se zvyšuje směrem dolů.

Číst dál: Výhřez ploténky 

artrozaNejméně jednou během každé ordinace slyším otázku:“ A mám také artrózu?“ Když se zeptá pacient nad 40 let, vždy odpovídám, že ano. Artróza není nic mimořádného , je to známka opotřebení kloubů a tedy ji máme všichni. Postupem let se chrupavka v kloubech ztenčuje, objevují se v ní praskliny, povrch kloubu je nerovný, není zcela hladký, snižuje se množství nitrokloubní tekutiny a na poškozených místech, většinou na okraji kloubů se tvoří výrůstky. Najdeme je prakticky na všech kloubech, ale především tam, kde je zatížení u člověka největší, tedy v kolenou, kyčlích a na páteři. Tělo neumí opravit poškozenou chrupavku a snaží se „zalepit“ namáhané místo.

Číst dál: Strašák artróza

telo googleNásledující  řádky  bych nemusel psát já ani jiný lékař, můžete je vyslovit sami. Asi měly být i prvním dílem našeho seriálu.
V našem životě je nejdůležitější chápání našeho těla jako celku.   Současná medicína nás postupně naučila dívat se na naše tělo jako na oddělené části. Máme odborníky a oddělení pro řešení  problémů oka, uší, srdce, žaludku, kyčlí, žil, abych jmenoval zcela namátkově. Zlí jazykové kousavě poznamenávají, že chybí už jen samostatný odborník pro pravé a levé oko. Postupem let se ale zcela vytratilo chápání těla jako jednoho celku, ve kterém je vše   spolu spojené.   Možná jste zaslechli slovo celostní nebo holistická medicína.

Číst dál: Tělo jako celek

opasekObrovským problémem pro přetížení nohou představuje v současné době celosvětově problém nadváhy. Ať už to sledujete podle jakýchkoliv indexů, více jak polovina populace má více kilogramů než by měla mít. Nyní se preferuje velice jednoduchý způsob zjištění vašeho tělesného nadbytku a to měření obvodu pasu. Měřte ho jednou týdně/ nemusíte několikrát denně/, za stejných podmínek ráno, nejjednodušší je na úrovni pupku. Pokud ženy mají více jak 80cm a muži více jak 94cm, zpozorněte, pokud mají ženy více jak 88cm a muži více jak 102cm, máte připraveno na veliké problémy.

Číst dál: Utáhněte si opasek

Příčiny bolestí v zádechExistuje mnoho  nepříznivých faktorů, které se na bolestech zad mohou podílet. Přetížení špatnou pracovní polohou, prochlazení, průvan, artróza, výhřez ploténky, překyselení organismu, obezita, nedostatek pohybu, nemoci  a mnoho dalších. Každá z těchto příčin má  svůj podíl, ale současné studie  zjistily, že až téměř v  90%  lékař neodhalí  přesnou konkrétní příčinu našich bolestí zad.  Pokud se pacient chce zbavit bolestí dlouhodobě, musí  se do léčení zapojit také.  To znamená, že musí pracovat na většině zmíněných faktorů  a pochopit,, že musí své zdraví budovat sám. Jako se buduje dům. Cihličku po cihličce. A nikdy to nevzdávat.

Číst dál: Příčiny bolestí v zádech

nebojte se hole 2Každý den řeším s pacienty problém odlehčení nohou. Přicházejí s nejrůznějšími nářky jako jsou bolesti kotníků, kolenou, kyčlí, nemohou se narovnat. U většiny z nich většinou hraje roli i obezita. Snažím se vysvětlit, že tělo může zvládnout jen určitou zátěž a když je přetížené, tak ozývá se bolestí, otokem, omezením hybnosti, což je ochranný mechanismus těla, který má zabránit dalšímu poškozování. Pacienti to většinou chtějí řešit tabletkami proti bolestem, ale neuvědomují si, že tím neřeší problém, jen tlumí vnímání potíží! Tabletka jen otupí vnímání bolesti v mozku, ale tělo se poškozuje dál. Jediné rozumné řešení je tělo odlehčit. Samozřejmě málokdo si může dovolit ten luxus, že ho budou nosit na rukou, takže zbývá jediné:

Číst dál: Nebojte se hole

Kdo řídí těloHlavním řídícím systémem v těle je nervová soustava, která z mozkového centra pomocí nervů ovládá celé tělo. V každé vteřině je zpětně mozek informován o stavu všech orgánů v těle a  o každém pohybu. Nic mu neunikne. Celý systém kromě nervů je vylepšen pomocí krevního oběhu ještě řízením přes hormony, které produkují žlázy s vnitřní sekrecí /např. štítná žláza, slinivka břišní, nadledvinka/ a vše je pod kontrolou podvěsku mozkového/ hypofýzy/. A ta samozřejmě podléhá vlivu zase řízení mozku. Vše je dokonalé, ale nesmí do toho zasahovat příliš rušivých faktorů. Pokud  to potom organismus nemůže zvládnout, začne dělat chyby.

Číst dál: Kdo řídí tělo?

Bojujte pohybem proti bolestem v zádech70-8O% lidí ve věku 30-60 let trpí  alespoň občas bolestmi v zádech. Někteří bohužel mají potíže většinu roku. Obvyklá terapie v ordinacích ortopedů, neurologů, ale bohužel i na rehabilitacích spočívá v podávání léků tišících bolest (analgetika) a léků uvolňujících svaly (myorelaxantia), k tomu se  přidávají obstřiky, klid na lůžku a později  často vodoléčba a elektroléčba.
Při vyšetření se ptám,  zda pacient pravidelně cvičí nebo sportuje. Již mne ale nepřekvapuje, že i mladí lidé odpovídají, že nikoliv, že na to nemají čas nebo se věnují nějaké pohybové aktivitě jen občas.
Vědecké studie z Univerzity v Heidelbergu z r. 2009 prokázaly, že i u nekomplikovaných výhřezů plotének léčení bez pohybu  celý proces hojení zpomaluje.
Pohybem se zvyšuje prokrvení, zlepšuje se výměna látková ve tkáních a produkují se látky tělu vlastní, které tlumí bolesti (endorfiny). Zároveň  pohyb posiluje svalovinu, čímž se vytváří pro páteř ochranný korzet.

Číst dál: Bojujte pohybem proti bolestem v zádech


 

MUDr. Zdeněk Šos

Pondělí:   8:00 - 12:00
Horšovský Týn - rehabilitace, na objednání,

tel. 379 428 620
Úterý:     8:00 – 12:00
Staňkov, na objednání tel.379484177

Holýšov, na objednání tel.379 491 583

Čtvrtek:   8:00 - 12:00
Domažlice, Poliklinika II, U Nemocnice 148,
na objednání tel. 374 442 000, mobil 601593370 
Pátek: 8:00 - 12:00
Horšovský Týn – na objednání tel. 379 428 620

MUDr. Iveta Holečková      

Úterý:     8:30 - 15:00
Domažlice, Školní ulice / rehabilitace J.Kalousové/

na objednání tel.606 336 509
Středa:   8:00 – 12:00
Horšovský Týn - dle objednávky tel. 379 428 620

Čtvrtek:  8:00 - 12:00
odpolední hodiny vyhrazeny dětským
klientům Horšovský Týn – dle objednávek tel. 379 428 620

Pátek:     8:00-12:00
Poliklinika II, U Nemocnice 148, rehabilitace,
Domažlice- tel. 374442000 dle objednání, mobil 601593370

Rehabilitace Horšovský Týn

pondělí- pátek
7:00- 15:00 dle objednávky

tel: 379428620.
Objednávat se můžete
od 7:00-8:00 denně

Rehabilitace Šos,
Poliklinika II, Domažlice

Pondělí- pátek 7:00-15:00
dle objednávek,
tel: 374 442 000

 

 

acum arcommini trezalka bioteta