Osteoporóza
V naší republice řídnutím kostí, odborně nazývaným osteoporóza, trpí téměř milión lidí. Nejvíce jsou postiženy ženy po padesátce. Vlivem změn hladiny pohlavních hormonů u žen trpí osteoporózou až třetina žen v tomto období. Ušetřeni ale samozřejmě nejsou ani muži, i když méně ve srovnání se ženami. Obviňovat ale z tohoto problému jen hormony a stáří by bylo nespravedlivé, protože pevnost kostí vrcholí kolem věku 25 let. Do té doby se ukládají v těle minerály a vápník. Jako do banky. Stimulací pro správný vývoj kostí má i stále zmiňovaný pohyb, který zvyšuje svalové napětí a podporuje ukládání nezbytných látek. Tím zlepšuje pevnost kostí. Jinými slovy: Kdo nemá pevné kosti v mládí, snadněji kost prořídne ve stáří.
Příznaky řídnutí kostí jsou zprvu nenápadné, většinou se o pár centimetrů zmenšíme a řidší kost je náchylnější k přetížení, a objevují se bolesti. Nejvíce jsou postiženy obratle, horní konce stehenní a pažní kosti, a zápěstí. Nepříjemnou komplikací je potom i zlomenina v těchto oblastech.
Zaručená rada neexistuje, důležitý je ale přísun vápníku a vitaminu D. Kvalitním zdrojem vápníku je kvalitní mléko, tvrdé sýry a jogurty, sardinky, sójové boby, fazole, brokolice, lískové ořechy, mandle, špenát, ovesné vločky, tmavé pečivo a vaječné žloutky. Existuje i mnoho tablet s vápníkem nebo v kombinacích s ostatními minerály a vitaminy. Důležité je ale si i uvědomit, co zbytečně množství vápníku v těle snižuje. Je to velký příjem soli, alkoholu, vstřebávání vápníku snižuje i kofein. Kyselinotvorné potraviny (cukr, bílá mouka, káva, nápoje typu cola) způsobují uvolňování vápníku z kostí a zubů (je použit k neutralizaci při překyselení organismu). Všechna tato fakta asi znáte, neboť se při psaní o řídnutí kostí většinou zmiňují.
Rád bych se ale podrobněji zastavil u druhé důležité látky a tou je vitamin D. Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůžipůsobením slunečního záření z provitamínu 7 –dehydrocholesterolu za vzniku vitaminu D3. Tato schopnost výroby vitamínu v kůži by měla stačit na pokrytí až 80 % denní potřeby, v závislosti na zeměpisné šířce a ročním období. V potravinách se vitamin D /cholekalciferol/ nachází v rybím tuku, játrech, mléce, játrech a vaječném žloutku. Vitamin D je nezbytný přivstřebávání vápníku a fosfátu ze střeva. Ale nedostatek vitaminu D poznáme i v oslabení naší odolnosti. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k infekcím a chřipce. Přímý vliv na nedostatek vitamínu D má hlavně jídelníček, pobyt na slunci a pohyb. Proto mně vadí současná až téměř hysterie ve společnosti v souvislosti s pobytem na slunci a přiměřeným opalováním. Nahrazovat pobyt na slunci tobolkami rybího tuku mně připadá zcela zbytečné.
A opět můžeme končit větou: vezměte hůlky a ven do přírody. A když bude svítit sluníčko, tak se neschovávejte. Vždyť za život na Zemi vděčíme jen jemu!
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, Horšovský Týn, tel. 379 428 620. K vyšetření u lékařů se objednávejte na těchto telefonních číslech denně mezi 7.-8.hodinou.