Akupunktura a akupresura
Poplašné body
Určitá kategorie akupunkturních bodů byla v posledních desetiletích metodou APM dle W.Penzela macešsky přehlížena. Jedná se o tzv. poplašné body. Následující článek by měl tuto mezeru vyplnit.
Poplašné body se vyznačují přímým energetickým vztahem k orgánům. Každý z dvanácti hlavních orgánů má na povrchu těla jeden příslušný poplašný bod. Všechny poplašné body se nacházejí víceméně na přední ploše trupu. Většinou mají vztah k embryonálnímu základu orgánu, takže se nacházejí v blízkosti příslušného orgánu. Z neurofyziologického západního pohledu by se daly charakterizovat jako maximální body daného segmentu.
Bezděk a jeho cvičení
Na následujícím videu se můžete podívat na Tomáše Bezděka při instruktáži cvičení "čajového šálku" v parku v Horšovském Týně
ACUM - moderní akupunktura
Po delší době máme k dispozici akupunkturní pero Promed. Proti Acupenu je vybaveno silnějším mikrofonem, ledkami a můžete jej také připojit k počítači. Cena 3400,-Kč
Systém slouží jako pomocník při posuzování energetického stavu lidského těla a při jeho ladění. ACU-M využívá zkušeností čínské medicíny a zároveň se orientuje i na metodiku, kterou v minulém století vypracoval Willy Penzel. Pro zájemce o ACUM jsme připravili i nabídku splátkového prodeje. Po zaplacení poloviny ceny Vám umožníme splatit druhou polovinu na 3-5 splátek dle Vašeho výběru, a to bez navýšení ceny.
Body pramene
U některých akupunkturních bodů již název napovídá, jaký od nich můžeme očekávat účinek. To platí například o tonizačních nebo sedativních bodech. U bodů pramene však to není zřejmé. Pomůckou může být malý výlet do energetické fyziologie. Musíme se vrátit k dolnímu ohřívači, resp. přímo k ledvinám, kde organismus uchovává energii. Ledviny jsou zásobníkem zděděné energie a získané během života. Každý meridián je s tímto rezervoárem spojen a to právě pomocí bodu pramene. Někdy tento bod, který meridiány spojuje s pramenem původní energie nazýváme „původní bod“( Yuan).
Z našeho kurzu víme, že body pramene přidáváme k tonizačnímu a sedativnímu bodu, abychom zintenzivnili jejich efekt. Bodům pramene se proto připisuje ambivalentní efekt, který se vztahuje k bodu, se kterým se aplikuje.
Pomoc! Piercing!
Stále častěji se ozývají zneklidnění rodiče, kteří se chtějí dozvědět o našem stanovisku a argumentech ohledně piercingu. Každá jizva, bez ohledu na příčinu vzniku, její stáří nebo umístění může rušit energetický tok v těle. Z této poruchy toku energie mohou vznikat různá onemocnění, často vzdáleně umístěné od místa jizvy. Při každém piercingu vzniká jizva, která na rozdíl od jizev vzniklých při operaci a úrazu je naprosto zbytečná.
Práce s povelovými body
Anamnéza a základní léčení – pacient se cítí unaven, bez chuti k práci, lehce se třese a stěžuje si na nechutenství a slabý žaludek. Při odebírání anamnézy si stěžuje na měkkou stolici, často přecházející až v průjmovitou stolici. Při pulzové diagnostice máte potíže odebrat pulz v hloubu na druhé pozici pravé ruky. Protože i plocha sleziny a slinivky na konše je téměř necitlivá, zní náš energetický nález – nedostatek energie ve slezině.
Provedeme opakovaně vyrovnávací masáž ventrální, přezkoušíme jizvy, uvolníme blokády pohybového ústrojí. Přesto přichází den, kdy se musíme přímo zabývat slabou slezinou. Pro řešení funkčních poruch orgánů jsou nejvhodnější povelové body v rámci pěti elementů.
V následujícím textu uvedeme četné léčebné možnosti, které se hodí k ošetření slabé sleziny. V konkrétním případě bychom zvolili jen variantu, která se hodí k danému klientovi. Problém může být přímo v elementu země, ale i v ostatních elementech.
Baňkování
V Číně i Egyptě se používaly baňky jako nepostradatelná součást léčení. V okolí působení baňky se zlepšuje krevní a lymfatický oběh, snižuje se napětí a uvolňují se svalové spazmy. Baňková terapie patří mezi nejúčinnější metody k odstraňování zatvrdlin, tuhých a bolestivých míst, hlavně na zádech a krční páteři.
Baňkování a moxování
Baňkování i moxování jsou součástí tradiční čínské medicíny. Představují souhrn praktických vědomostí a dovedností při řešení různých zdravotních potíží. V knize je krátce nastíněna historie obou metod a popsány techniky aplikace baněk i moxy a indikace s kontraindikacemi. Následuje popis topografie meridiánů a akupunkturních bodů, které k aplikaci baněk a moxy využíváme. Především však kniha nabízí jednotný koncept pojetí diagnostiky a postupy pro provádění masážnmích a regulačních metod. Přiřazuje baňkování a moxování k ostatním masážním metodám, které jsou v současné době používány. Objednávejte ZDE.
Velké kladivo –bod ZS 14
14.bod zadní střední dráhy se dá najít velmi lehce, leží mezi trnem 7.krčního obratle a 1. Hrudním obratlem. Dá se těžko přehlédnout, neboť prominuje výrazně dozadu. Z topografie již víme, že při záklonu hlavy se poloha trnu 7.obratle nemění, zatímco trnový výběžek 6.obratle při záklonu „zmizí v hloubce“. Podíváme-li se na trn 7.obratle s plnou fantazií, odlišuje se výrazně od ostatních, takže není divu, že staří Číňané jej pojmenovali „velký obratel“ nebo „velké kladivo“.
Ledvina se otevírá v uchu
Učení o pěti elementech přiřazuje k jednotlivým elementům mimo jiné vnitřní orgány a vnější smyslové orgány. Tak se nachází v jednom elementu vody orgán ledvin a příslušný smyslový orgán uší. Čtenář obdařený velkou dávkou fantazie může v tvaru uší a ledvin najít podobnosti. I západnímu léčitelství není tato forma myšlení ve srovnávání tvarů zcela cizí. Např. tvar rostliny, listu, kořenu spolu s cílovým orgánem, např. vlašský ořech má podobné tvarování jako lidský mozek, z čehož se odvozuje vhodnost ořechů jako výživy mozku.
Přední střední dráha na uchu
Autor aurikuloakupunktury dr.Paul Nogier ve své knize „Lehrbuch der Aurikulotherapie“ v rr.1969 píše na straně 314 malou poznámku, že dráha Jenn Mo leží na pravém tragu u praváků, u leváků obráceně.
Probíhá v linii mezi kůží obličeje boltce. Začátek přední střední dráhy( odpovídá hrázi) začíná při horním okraji tragu ( poslední bod dráhy TO), při dolním okraji tragu je konec přední střední dráhy ( jeden z bodů dráhy žlučníku). Krátký průběh přední střední dráhy ztěžuje orientaci, přesto se zhruba můžeme orientovat v jeho průběhu v oblasti břicha, hrudníku a krku.