Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Okénko rehabilitačního lékaře

Bolesti u dětí – 4. část (Růstové bolesti)

Vývoj pohybového aparátu u člověka probíhá dlouho a složitě. Růstové tempo je největší do druhého roku věku, poté mírně klesá. Ve třetím roce života dítě vyroste průměrně o 7,5 cm za rok a v následujících letech až do počátku puberty roste zhruba 5 cm za rok. V období mezi třetím rokem a počátkem puberty pak proběhne několik růstových urychlení a zpomalení. Právě v době urychlení se mohou objevit tzv. růstové bolesti.

Růstové bolesti se projevují většinou jako hluboká bolest na přední straně bérce, v lýtku nebo podkolenní jamce. Ve skutečnosti nebolí kost, ale okolní měkké tkáně, které se napínají a dráždí nervová zakončení.

Typický věk pro výskyt růstových bolestí je rozmezí 3 až 12 let. Bolesti se objevují většinou večer nebo v noci, zvláště po předchozí námaze. A co je důležité – netýkají se kloubů! Dobrou zprávou pro rodiče je, že růstové bolesti se nepojí se závažným organickým onemocněním a většinou „jen“ narušují spánek celé rodiny, protože se dítě bolestí vzbudí.

Terapie je poměrně jednoduchá. Rodiče by dítě nejdřív měli uklidnit a utišit, potom mohou zkusit jemnou masáž postižené oblasti s pomocí chladivých nebo analgetických mastí, případně gelů. To většinou bolest zmírní. Vhodné je také přikládání teplých obkladů, suchých i vlhkých. Příčina potíží není zcela jasná. Kosti rostou rychleji než svaly a šlachy a dochází tím k napětí v úponech na kostech. Domnívali jsme se, že k těmto situacím dochází v období zrychlení růstu, ale asi to neplatí absolutně. Při pokusech se opravdu zjistilo, že růst dlouhých kostí neprobíhá kontinuálně, ale že z 90 % probíhá ve spánku. Na druhé straně nejsou období s nejvyšším výskytem růstových bolestí totožná s obdobím nejrychlejšího růstu. Určitě hraje roli i přetížení námahou, souvisí ale i s ortopedickými vadami ( již zmiňované ploché nohy, vadné držení těla, obezita). Nesmíme podceňovat i psychické příčiny. Často děti s růstovými potížemi potom trpí i bolestmi hlavy, břicha aj.

Záda a klouby mohou bolet děti v jakémkoliv věku. Svoji roli mohou hrát různé i vrozené vady, špatný vývoj, postupný rozvoj vadného držení těla se svalovými poruchami. Bohužel se přidávají i následky úrazů. Děti mají nyní tendenci se věnovat různým adrenalinovým aktivitám, které mají ale i vysoké procento úrazovosti.

„Naše děti všeobecně špatně chodí, špatně stojí a hlavně většinu času sedí,“ říká ortoped František Picek. Naštěstí vadné pohybové návyky ještě u dětí neznamenají výrazné strukturální změny, které by byly neměnné. Nejsou u nich výrazně zdegenerované svalové úpony, spíš se jedná o jednorázové větší přetížení, které vede k tomu, že se organismus brání a snaží se bolavé místo znehybnit. aštěstí děti mají většinou velmi dobrou schopnost regenerace, a tak lze problémy korigovat   rehabilitací, vhodnou obuví a hlavně výběrem aktivit, které nejsou jednostranné.

A vracíme se na začátek problémů s vadným držením těla u našich dětí. Důvod? Děti se baví převážně u televize a počítačů – a u nich sedí. Ovšem na druhé straně – venku si nemají kde hrát. Zmizely plácky, kde se dříve děti mohly do sytosti vyřádit, zelené plochy se mění v další obytné nebo komerční objekty. Na silnicích je příliš mnoho aut a volně přístupné hřiště je vzácností. Rodiče je musí naučit chodit na hřiště, do parku a do lesa.

 

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379428620,  

Na vyšetření u našich lékařů se objednávejte telefonicky na těchto telefonních číslech ráno mezi 7. a 8. hodinou.

Teplé nebo studené obklady

Mezi  lidmi platí obecně názor, že na bolavá záda se přikládá teplý obklad nebo se pacient ponoří do horké vany. Už méně se povídá o tom, že sice člověk vyleze z vany o trochu lepší, ale druhý den již vůbec  nevstane. Vzpomínám si ze své praxe na jednu příhodu, kdy mně zavolal kamarád, abych k němu přijel domů, že má ukrutnou bolest v zádech.  Běžně nejezdím na návštěvy k pacientům, takže jsem ho nějakou chvíli přemlouval, ať přijede do ordinace. Ujišťoval mne, že se opravdu nemůže pohnout, a tak jsem se vypravil k němu.  Bydlí v paneláku a když jsem přišel k němu do obýváku, našel jsem ho na zemi, opřeného o radiátor. Bylo to uprostřed zimy, takže radiátor byl téměř rozžhavený. A kamarád pravil, že chtěl zvednout televizi a prudce ho zabolelo v kříži. Seběhly se všechny báby z domu a jedna přes druhou doporučily, že nejlepší je teplo a právě ho opřely o radiátor. A on se již nezvedl.

Co se stalo? Když se ozývá bolest v zádech, např. po práci na zahradě, někdy při změně počasí, často jako nashromážděná únava svalů, je opravdu vhodný teplý obklad. Můžeme ho aplikovat suchý nebo vlhký. Můžete tedy použít elektrickou dečku ( pozor na probíjení), saunu  nebo pytlíky s gelem, které buď nahřejeme ve vodní lázni anebo vymrazíme( viz dále). Teplo uvolní ztuhlé svaly, pomůže zlepšit prokrvení oblasti a odplaví zplodiny, které se ve tkáni hromadí. Takový postup volíme opravdu často, zvláště jej preferují starší lidé.

Číst dál: Teplé nebo studené obklady

Patní ostruha

Patní ostruhaČastým steskem na našich odděleních je bolest v oblasti paty. Pacienti většinou přicházejí s doporučením od praktického lékaře k ošetření patní ostruhy. Mají také obvykle již proveden rentgen pat, kde jsou vidět výrůstky na patní kosti zdola vpředu nebo při dolním úponu Achillovy šlachy vzadu na patě. Jsou tedy v místech úponu svalů, vazů a šlach na patní kost. Oblast paty je extrémně namáhaným místem při stoji i chůzi. Při každém kroku dopadne váha celého těla nejprve na patu. Místa největšího zatížení reagují „zesilováním kosti“, což jsou ty pověstné „výrůstky“ .

Číst dál: Patní ostruha

S křížem je kříž

krizBolesti v kříži patří k nejobvyklejším bolestivým stavům, se kterými pacienti navštěvují ortopedii, neurology a rehabilitační oddělení. Křížová kost je vzadu vložena jako klín mezi lopaty kyčelní , je s nimi spojena velmi nerovnými až hrbolatými skloubeními. Pohyblivost v tomto skloubení je spíše kývavá, jsou však i názory, že v tomto skloubení není žádný pohyb. Já sám jsem příznivcem názoru, že malý kývavý pohyb v tomto kloubu je. Bohužel způsob našeho života, který je hodně spojen se sezením, stáním a dokonce i předklonem, vede často k tomu, že se pohyb v tomto skloubení zasekne. Typickými příznaky je bolestivost v oblasti kříže / důlky vzadu na hýždích/, ale ještě typičtější je bolest vyzařující do slabin, do kyčle, často i do genitálií. Bolest často vystřeluje po zadní straně stehna, ale většinou nedosahuje pod koleno.

Číst dál: S křížem je kříž

Bolesti krční páteře

Krční páteř patří svojí stavbou k nejpohyblivějším úsekům páteře a také k nejohroženějším místům. Skládá se ze sedmi obratlů. První obratel nese lebku a jmenuje se příznačně atlas, druhý obratel je do něho zaklesnut hrotem a nazývá se čepovec. Při prudkých švihových pohybech, při pádech a často při dopravních nehodách to bohužel bývá místo, které pro zraněného končí tragicky. První meziobratlová ploténka je až mezi druhým a třetím obratlem. Krční obratle jsou proti ostatním úsekům páteře drobnější stavby a velmi rychle se opotřebovávají. Výrůstky se tvoří především na předním a postranním okraji obratlových těl, což ale není až tak závažné, protože tam naléhají výrůstky do úponů vazů a svalů a pouze snižují odolnost celé krajiny. Horší pro pacienta jsou výrůstky, které se tvoří směrem dozadu do kanálu páteřního a do otvorů, kudy z kanálu vycházejí kořeny míšní. Pokud dochází v omezeném kostním kanálu k útlaku, znamená to pro pacienta kruté bolesti, které vystřelují podél uskřinutých nervů do různých částí krku a horních končetin.

Pacienti s problémy krční páteře celosvětově tvoří nejméně třetinu  pacientů s potížemi páteře a procento se neustále zvyšuje s převládajícím životním stylem. Většinu dne sedíme nebo stojíme  a máme skloněnou hlavu.  Při vzpřímeném  držení hlavy by měla být krční páteř prohnuta směrem dopředu, takto při skloněné hlavě se vytvoří jeden oblouk a obratle se  přetěžují.

Svaly v oblasti krku   mají tendenci především ke zkracování a tuhnutí. Postupně se omezuje rozsah pohybů krční páteře a objevují se bolesti. Mohou samozřejmě být především podél krční páteře a v záhlaví při úponech svalů na lebku, ale často si pacienti začnou stěžovat i na bolesti vystřelující do ramenou, loktů, zápěstí a prstů rukou. Je to způsobeno tím, že vše je spolu spojené a problémy kolem krční páteře se přenášejí  dále. Například potíže v oblasti karpálních tunelů na zápěstí  jsou v drtivé většině jen přenesený problém z krční oblasti. A často operace karpálních tunelů potíže nevyřeší.

Pacienti s podobnými problémy  často navštěvují naše rehabilitační oddělení. A co jim radíme?

-       při  prudkém začátku a uskřinutí krční páteře, kdy dojde k úplné blokádě pohybu a silné bolestivosti doporučuji   spíše na krk nesahat a nasadit měkký krční límec na suchý zip, který můžete v tomto stadiu mít nasazený i celý den. Při prudkém začátku nezahřívat, naopak si i přiložte na postižené místo led, teplé obklady využívejte až při déletrvajících potížích, zatvrdlinách svalů apod.,

-       s postupujícím věkem je rozumné vyhýbat se  hlavně záklonům  a  záklonu hlavy spojenému s otočením hlavy. To dokonce může vést u starších lidí k přechodné poruše prokrvení mozku. Zkušení radí, abychom se ve stáří otáčeli celým tělem,

-      snažit se držet hlavu co nejvíce vzpřímenou. Jako  by nás někdo tahal za hlavu vzhůru. Znamená to neustále si celý den držení hlavy opakovaně opravovat,

-       na rehabilitaci vás můžeme naučit jednoduchým cvikům, kterými si můžete uvolňovat oblast krku, fyzioterapeut vám pomůže s uvolněním pomocí různých měkkých technik, často nyní využíváme i moderního nalepení tejpů,

-       vyplatí se i pravidelné různé druhy masáží, jen v nejhorších případech saháme k obstřikům a analgetikům.

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, 346 01 Horšovský Týn, tel. 379428620  

Výhřez ploténky

Výhřez ploténkyJedním z mýtů kolem bolestí zad je, že příčinou je určitě výhřez ploténky. K této situaci občas může dojít, ale  mezi pacienty s bolestmi v zádech je to mizivé procento. Ploténky jsou jakési tlumiče mezi kostěnými obratli. Máme 7 krčních obratlů, 12 hrudních, pět bederních a pět křížových srostlo do křížové kosti. Na konci je takový malý ocásek nazývaný kostrč, který je také srostlicí několika obratlů. Mohutnost obratlů se zvyšuje směrem dolů, nejmenší a nejkřehčí jsou krční obratle, nejmohutnější jsou bederní obratle. Ploténky jsou umístěny mezi jednotlivými obratli a i jejich síla se zvyšuje směrem dolů.

Číst dál: Výhřez ploténky 

Zázračný Brufen

brufenBolest je ochranný prvek  a je to signál  těla, že děláme něco špatně. Tělo nás chce tímto způsobem na chybu upozornit.  Pacienti se často uchylují ke zkratkovitému jednání a chtějí své bolesti okamžitě utlumit. Když neodstraníme příčinu , která k bolesti vedla a nahradíme řešení tabletou proti bolesti, dosáhneme jistě útlumu, ale tělo je vystaveno škodlivině dále. V naší pohodlnosti  saháme k tabletám proti bolesti čím dál častěji, takže farmakologický průmysl chrlí nové a nové preparáty. Když přestane  být populární pustí na trh nový, nebo udělá směs ze starších. Dobrým trikem na pacienty je také, že se vyrábějí stejné léky v různých barvách a pod různými názvy.

Číst dál: Zázračný  Brufen 

Bolesti u dětí – 5.část (Shrnutí příčin bolestí zad a kloubů)

Příčiny bolestivých stavů u dětí:

-        bolestivé stavy jsou častější u dívek

-        ze zkušenosti jsou bolestivé stavy častější u dětí nad 12 let a u starších

-        negativním faktorem při vzniku bolestivých stavů je špatné držení těla a obezita. Slabý svalový systém nedostatečně reaguje na různé podněty.

-        výrazně negativním faktorem jsou těžké školní tašky, ještě nošené přes jedno rameno nebo v jedné ruce

-        sedavý životní styl, nadměrné sledování televize a povalování u počítače nevede k budování svalového korzetu

-        úrazy při dynamických sportech jako je kopaná, jízda na koni, na výrazné pohyblivosti závislé sporty jako gymnastika nebo tanec, nebo silové sporty jako vzpírání a veslování

-        drobné úrazy, tzv. mikrotraumata, kam řadíme natažení vazů, podvrknutí kloubů apod. I malé úrazy nesmíme podceňovat, v naší hantýrce říkáme, že „klouby mají paměť“ a bohužel i nenápadné úrazy mohou zanechat trvalé změny, které potom ovlivňují celé tělo do budoucnosti

U bolestí zad u dítěte vždy lékaře vyhledejte, abychom stanovili co nejpřesnější diagnózu. Jak už bylo opakovaně řečeno, za mnoho potíží si může dítě a jeho rodiče samo svým přístupem k pohybu, ale samozřejmě existují i vážnější stavy, které vyžadují i přesnější vyšetření:

-        úrazy kostí a kloubů jako jsou zlomeniny a výhřezy plotének na páteři

-        fibromyalgie je častější u dospělých, ale tato chronická bolest spojená s únavou, bolestmi v celém těle se vyskytuje i u dětí

-        bohužel se setkáváme i se stavy, kdy dochází ke stlačení nervů vyhřezlými ploténkami. Nejčastěji k tomu dochází při extrémních sportech, kdy dochází k pádům na záda a na zadek ( gymnastika, skateboarding, snowboarding, biketrial aj.)

-        Scheuermannova nemoc je postižení obratlů v období dospívání, častější u chlapců ve věku 14-16let, způsobuje nadměrné zakřivení hrudní páteře. Léčí se omezením zátěže a rehabilitací

-        skolióza se projevuje bočním vychýlením páteře, poznáme ho při pohledu zezadu asymetriemi tajle i postavením lopatek. Většinou se horší po dobu růstu, ale iv dospělosti se může výrazně zhoršovat postupujícími změnami z opotřebení a potom jsou bolestivé stavy výrazné.

-        Bechtěrevova nemoc je zánětlivé onemocnění, nejčastěji začíná v oblasti kříže, typická je ranní ztuhlost, noční bolesti, postupně se rozvíjí ztuhlost páteře. Zase častěji postihuje chlapce a mladé muže ve věku 15-30 let. Bohužel se nedá zcela vyléčit, je nutné každodenní rozcvičování a také léky tlumící bolesti.

-        Spondylolistézou se nazývá skluznutí jednoho obratle proti druhému, u dětí často při úrazech nebo při nedostatečnosti vaziva, je ale častější v dospělosti. Někdy je nutné stabilizovat páteř operativně.

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379428620,  

Na vyšetření u našich lékařů se objednávejte telefonicky na těchto telefonních číslech ráno mezi 7. a 8. hodinou.

Léčení výhřezu meziobratlové ploténky

Bolesti v zádech přecházející  do dolních končetin jsou velmi častým steskem. Více jak 2/3 dospělé populace prodělá během života epizodu bolestí v zádech a 10 % udává přitom bolesti přecházející   do dolních končetin.

Přičinou může být zúžení páteřního kanálu, posun obratlů ( spondylolistéza), zlomeniny obratlů ( často u žen po menopauze při osteoporóze), ale v drtivé většině, asi v 85% je příčinou výhřez meziobratlové ploténky. Tím se rozumí, že se materiál disku – hlavně jeho rosolovité jádro - dostává mimo svůj vyhrazený prostor mezi obratlovými těly a v páteřním kanálu tlačí na obaly míchy anebo na nervy. Kontakt vede kromě mechanického útlaku také  k zánětlivým změnám, které jsou často více zodpovědné za potíže než samotný tlak.

Vyzpovídání pacienta (anamnéza) často může být dostatečná k úvaze o výhřezu disku. Většinou potížím předchází několik epizod bolestí v zádech i během několika let, lokalizovaných do bederní oblasti a hýžďové krajiny. Pokud bolesti vystřelují do nohy, pod kolena nebo až na nohu, je nutné se zeptat, zda postižený nedělal v poslední době práci v ohnuté poloze a hlavně spojenou s rotacemi trupu.

Vážnějším příznakem je nemožnost chůze po špičce nebo po patě, objevuje se také výpadek citlivosti kůže podle postižení daného nervu. Zvednutí natažené nohy (Lasegueův příznak) do pouhých 20-30 st.  je také významným pozitivním příznakem.

Číst dál: Léčení výhřezu meziobratlové ploténky

Utáhněte si opasek

opasekObrovským problémem pro přetížení nohou představuje v současné době celosvětově problém nadváhy. Ať už to sledujete podle jakýchkoliv indexů, více jak polovina populace má více kilogramů než by měla mít. Nyní se preferuje velice jednoduchý způsob zjištění vašeho tělesného nadbytku a to měření obvodu pasu. Měřte ho jednou týdně/ nemusíte několikrát denně/, za stejných podmínek ráno, nejjednodušší je na úrovni pupku. Pokud ženy mají více jak 80cm a muži více jak 94cm, zpozorněte, pokud mají ženy více jak 88cm a muži více jak 102cm, máte připraveno na veliké problémy.

Číst dál: Utáhněte si opasek

Nebojte se hole

nebojte se hole 2Každý den řeším s pacienty problém odlehčení nohou. Přicházejí s nejrůznějšími nářky jako jsou bolesti kotníků, kolenou, kyčlí, nemohou se narovnat. U většiny z nich většinou hraje roli i obezita. Snažím se vysvětlit, že tělo může zvládnout jen určitou zátěž a když je přetížené, tak ozývá se bolestí, otokem, omezením hybnosti, což je ochranný mechanismus těla, který má zabránit dalšímu poškozování. Pacienti to většinou chtějí řešit tabletkami proti bolestem, ale neuvědomují si, že tím neřeší problém, jen tlumí vnímání potíží! Tabletka jen otupí vnímání bolesti v mozku, ale tělo se poškozuje dál. Jediné rozumné řešení je tělo odlehčit. Samozřejmě málokdo si může dovolit ten luxus, že ho budou nosit na rukou, takže zbývá jediné:

Číst dál: Nebojte se hole