Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Nebojte se hole

nebojte se hole 2Každý den řeším s pacienty problém odlehčení nohou. Přicházejí s nejrůznějšími nářky jako jsou bolesti kotníků, kolenou, kyčlí, nemohou se narovnat. U většiny z nich většinou hraje roli i obezita. Snažím se vysvětlit, že tělo může zvládnout jen určitou zátěž a když je přetížené, tak ozývá se bolestí, otokem, omezením hybnosti, což je ochranný mechanismus těla, který má zabránit dalšímu poškozování. Pacienti to většinou chtějí řešit tabletkami proti bolestem, ale neuvědomují si, že tím neřeší problém, jen tlumí vnímání potíží! Tabletka jen otupí vnímání bolesti v mozku, ale tělo se poškozuje dál. Jediné rozumné řešení je tělo odlehčit. Samozřejmě málokdo si může dovolit ten luxus, že ho budou nosit na rukou, takže zbývá jediné:

nebojte se hole 11. odlehčit holí nebo lépe dvěma holemi. A okamžitě nastává problém: „Co tomu řekne sousedka, až mne uvidí s holí!“ Nebo: „Já bych ještě počkal/a/“.

2. Pracovat na snížení nadváhy.

Pokud je pacient rozumný a poslechne, potíže se velice rychle zklidní. Hole je dobré i ponechat někde v koutku doma, abychom je jako první pomoc měli rychle po ruce.   Odlehčit musíme ve dvaceti létech jako v osmdesáti.

Nejde o věk, jde o princip odlehčení těla.

Myslím že vynikající prostředek jsou trekkingové hole. Pacient nevypadá jako pacient, ale jako sportovec, což může dělat dobře i největším lenochům. Stačí jen místo kabelky si dát batůžek na záda a můžete vyrazit do Kauflandu.

nebojte se hole 3A nezapomeňte na důležitou věc: pokud nosíte jen jednu hůl, drží se na druhé straně než je nemocná noha. Tedy pokud nás bolí pravé koleno, hůl nosíme v levé ruce. Že ji dr.House v televizi nosí jinak, na to nehleďte, protože to je úplně špatně.

O nadváze budeme hovořit příště.

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, tel. 602464980