Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Bolesti u dětí – 5.část (Shrnutí příčin bolestí zad a kloubů)

Příčiny bolestivých stavů u dětí:

-        bolestivé stavy jsou častější u dívek

-        ze zkušenosti jsou bolestivé stavy častější u dětí nad 12 let a u starších

-        negativním faktorem při vzniku bolestivých stavů je špatné držení těla a obezita. Slabý svalový systém nedostatečně reaguje na různé podněty.

-        výrazně negativním faktorem jsou těžké školní tašky, ještě nošené přes jedno rameno nebo v jedné ruce

-        sedavý životní styl, nadměrné sledování televize a povalování u počítače nevede k budování svalového korzetu

-        úrazy při dynamických sportech jako je kopaná, jízda na koni, na výrazné pohyblivosti závislé sporty jako gymnastika nebo tanec, nebo silové sporty jako vzpírání a veslování

-        drobné úrazy, tzv. mikrotraumata, kam řadíme natažení vazů, podvrknutí kloubů apod. I malé úrazy nesmíme podceňovat, v naší hantýrce říkáme, že „klouby mají paměť“ a bohužel i nenápadné úrazy mohou zanechat trvalé změny, které potom ovlivňují celé tělo do budoucnosti

U bolestí zad u dítěte vždy lékaře vyhledejte, abychom stanovili co nejpřesnější diagnózu. Jak už bylo opakovaně řečeno, za mnoho potíží si může dítě a jeho rodiče samo svým přístupem k pohybu, ale samozřejmě existují i vážnější stavy, které vyžadují i přesnější vyšetření:

-        úrazy kostí a kloubů jako jsou zlomeniny a výhřezy plotének na páteři

-        fibromyalgie je častější u dospělých, ale tato chronická bolest spojená s únavou, bolestmi v celém těle se vyskytuje i u dětí

-        bohužel se setkáváme i se stavy, kdy dochází ke stlačení nervů vyhřezlými ploténkami. Nejčastěji k tomu dochází při extrémních sportech, kdy dochází k pádům na záda a na zadek ( gymnastika, skateboarding, snowboarding, biketrial aj.)

-        Scheuermannova nemoc je postižení obratlů v období dospívání, častější u chlapců ve věku 14-16let, způsobuje nadměrné zakřivení hrudní páteře. Léčí se omezením zátěže a rehabilitací

-        skolióza se projevuje bočním vychýlením páteře, poznáme ho při pohledu zezadu asymetriemi tajle i postavením lopatek. Většinou se horší po dobu růstu, ale iv dospělosti se může výrazně zhoršovat postupujícími změnami z opotřebení a potom jsou bolestivé stavy výrazné.

-        Bechtěrevova nemoc je zánětlivé onemocnění, nejčastěji začíná v oblasti kříže, typická je ranní ztuhlost, noční bolesti, postupně se rozvíjí ztuhlost páteře. Zase častěji postihuje chlapce a mladé muže ve věku 15-30 let. Bohužel se nedá zcela vyléčit, je nutné každodenní rozcvičování a také léky tlumící bolesti.

-        Spondylolistézou se nazývá skluznutí jednoho obratle proti druhému, u dětí často při úrazech nebo při nedostatečnosti vaziva, je ale častější v dospělosti. Někdy je nutné stabilizovat páteř operativně.

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379428620,  

Na vyšetření u našich lékařů se objednávejte telefonicky na těchto telefonních číslech ráno mezi 7. a 8. hodinou.