Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Proč mne bolí záda?

Určitě se budu v následujících řádcích opakovat s informacemi, které již byly v minulosti v tomto časopise uveřejněny. Ale myslím si,  že v tomto případě opakování nebude na škodu. Obory medicíny, které přicházejí do styku s bolestmi kloubů a zad (ortopedie, neurologie a rehabilitace), mají různé názory na příčinu vzniku potíží. Ortopedie a neurologie mají blíže k anatomickému pohledu, tedy že za bolestmi stojí nějaká změna kloubů a  obratlů (opotřebené klouby, výrůstky), event. neurologie, že se jedná o postižení nervů, rehabilitace vidí příčinu především ve špatném nastavení celého pohybového ústrojí, ve špatné spolupráci svalů. Říkáme tomu funkční změna, tedy když nastavíme systém správně, potíže mizí.

Pravda bude jako obvykle někde mezi těmito pohledy. I když jako rehabilitační lékař mám blíže k pohledu funkčnímu, určitě změny kloubů  a obratlů jsou příčinou menší odolnosti a při větší námaze nebo přetížení se potíže rychleji objeví. Osobně jako důležitou informaci vnímám prodělané, i malé úrazy. Vždy dochází ke změnám, i po různých výronech a zhmožděních, tělo si je „pamatuje“ a určitě tato místa jsou méně odolná.

Dalším sporným bodem ve vysvětlování příčin bolestí je najít klíčové místo.  Jsou to nohy? Pánev? Nervový systém? Ne vždy místo bolesti je skutečným místem vzniku a jedná se jen o přenesení bolesti do jiné oblasti těla. Způsobeno je to vzájemným propojením všech struktur těla. Vždy to vysvětluji na příkladu auta: drnčí vám něco ve dveřích, ale i kdyby se celé rozmontovaly, nenajdete zdroj drnčení. Ten je někde jinde na karosérii, třeba u motoru, kde je povolený šroubek a vibrace se přenášejí karosérií až do předních dveří. Stejně tak je to u lidského těla: za bolestmi krční páteře může stát špatné postavení pánve, ploché nohy apod. Jsem příznivcem tohoto celostního pohledu na tělo. U člověka bude zbytečné se zabývat bolestmi na šíji, když bude mít ploché nohy. Jako u domu je zbytečné stále opravovat trhliny na fasádě, když se budou propadat základy.

Zeptáte li se svého lékaře, proč máte bolesti páteře a kloubů právě vy, jistě vám vyjmenuje mnoho důvodů (přetížení špatnou pracovní polohou - často jednostranná  a monotónní zátěž, práce u počítače, za volantem, sedavé zaměstnání, artróza, sedavý způsob života, nemoci, úrazy, stress, průvan, prochlazení, překyselení organismu, obezita a mnoho dalších, bolesti nohou souvisejí většinou s porušením nožní klenby,  svoji roli mohou hrát svalová onemocnění, revmatická onemocnění , nervové problémy, cévní potíže, cukrovka).  U nejvážnější příčiny – výhřezu meziobratlové ploténky hrají roli namáhavé fyzické aktivity, samozřejmě také uvedená obezita a nedostatek pohybu, ale studie jednovaječných dvojčat ukazuje i určitý vrozený sklon k výhřezům, což se vysvětluje odlišností vaziva.

Každá z těchto příčin má jistě svůj podíl, ale konkrétní příčinu bolestí nejsme v 90% schopni odhalit. Z předešlého přehledu příčin ale vidíte, že drtivou většinu můžete řešit bez lékaře. Tak to určitě udělejte!

A čím začít? Asi jsem otravný, ale musíme se hýbat!  A propos: I nemocnost a úmrtnost obezních lidí je významně menší, pokud jsou zvyklí se pohybovat, např. pravidelně chodit.

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379428620. Na vyšetření u našich lékařů se objednávejte telefonicky na těchto telefonních číslech ráno mezi 7. a 8. hodinou.