Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Bolesti u dětí – 1.část

Patřím už bohužel mezi pamětníky školních lavic zvaných škamny. Seděl jsem v nich na konci padesátých let minulého století. Pevné, dubové (krásně se do nich rylo nožem), deska skloněná, nahoře prohloubená pro tužky a kalamář. Sedačka tvarovaná dokonce již tehdy s bederní opěrkou. Postupně byly vyměněné za rovné stolky a moderní židle, které jako by sváděly děti k lehání, povalování a hrbení se při psaní.

Aktivity po vyučování spočívaly v lítání a válení se po trávě až do setmění. Večer jsme se vraceli domů většinou špinaví, někdy i v roztrhaných teplácích, občas jsme někomu míčem něco rozbili a dostali doma hned mezi dveřmi nařezáno.

Televize byla černobílá (a ne v každé domácnosti), na telefonní přípojku se čekalo několik let a byla velmi drahá, ostatní moderní vychytávky (kopírky, počítače a tablety) ještě neměly ani své názvy.

Ale také jsme vyrostli, dokonce umíme někteří i psát na počítači a ovládat „dotykáč“. Práce se přesouvá od fyzických zaměstnání do sedavých ( administrativních ) a slušný svalový základ z mládí se ztrácí. Nezoufejme! Příroda nám stále nabízí při narození téměř stejně dokonalé tělo, o které musíme ale pečovat.

Do ordinace mně přicházejí zástupci všech věkových skupin, od osmdesátníků přes střední věk až po děti a musím smutně konstatovat, že zdravotní stav z pohledu pohybového ústrojí, svalů a kloubů se výrazně zhoršuje v neprospěch nejmladší generace.

Starší generaci samozřejmě také zlobí záda a klouby, ale je to většinou projev opotřebení, tedy přirozených důsledků stárnutí. Polovina národa má bohužel nadváhu a obezitu, čímž se stav ještě zhoršuje.

Tato generace dospělých a seniorů však měla v dětství minimální problémy s pohybovým ústrojím. Dnes je situace školní mládeže alarmující!

Dlouhé hodiny sezení ve školních (a hlavně nevyhovujících) lavicích, nedostatek pohybu, sezení u televize, počítačů se nesmlouvavě na dětech podepisuje. Mám občas pocit, že jediným pohybem dětí je vyťukávání zpráv na telefonech. Ve školách se samozřejmě nebudeme vracet k dubovým lavicím, ale žasnu, že je stále problém sklopná pracovní deska ( při psaní možnost sklopit o 10 - 16st., při čtení až o 35st.), výška lavice by měla být v úrovni ohnutých loktů dětí ( tedy větší děti musí mít samozřejmě vyšší lavice). Přední hrana sedáku nesmí zasahovat do podkolenní a musí být zaoblená, výška je taková, aby děti měly celá chodidla na zemi. Zádová opěrka by měla sloužit především pro opěru bederní páteře.

Když už to nemají děti ve škole, měly by jim to poskytnout rodiče alespoň doma.

Neberte to jako vzlykání po starých časech, ale zdravotní stav dětí doslova bije na poplach. V minulých článcích jsem psal o výrazném vzestupu plochonoží u dětí. Téměř polovina dětí ( dle Státního zdravotního ústavu 40%) má vadné držení těla, svalovou nerovnováhu (oslabené svaly a zkrácené). Děti se pohybují málo, často i špatně, jsou neobratné, to že je bolí záda a klouby, nevnímají samy jako vážný problém a bohužel často tento stav podceňují i rodiče. Není výjimkou, že děti již užívají analgetika na bolesti v zádech.

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379428620,  

Na vyšetření u našich lékařů se objednávejte telefonicky na těchto telefonních číslech ráno mezi 7. a 8. hodinou.