Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Výhřez ploténky

Výhřez ploténkyJedním z mýtů kolem bolestí zad je, že příčinou je určitě výhřez ploténky. K této situaci občas může dojít, ale  mezi pacienty s bolestmi v zádech je to mizivé procento. Ploténky jsou jakési tlumiče mezi kostěnými obratli. Máme 7 krčních obratlů, 12 hrudních, pět bederních a pět křížových srostlo do křížové kosti. Na konci je takový malý ocásek nazývaný kostrč, který je také srostlicí několika obratlů. Mohutnost obratlů se zvyšuje směrem dolů, nejmenší a nejkřehčí jsou krční obratle, nejmohutnější jsou bederní obratle. Ploténky jsou umístěny mezi jednotlivými obratli a i jejich síla se zvyšuje směrem dolů.

Je to nutné, protože největší zátěž je právě v bederní oblasti. Ploténka je vytvořena z vaziva a když ji rozřízneme, tak svojí stavbou je podobná  šlupkám od cibule. Průběh vazivových vláken v každé vrstvě probíhá jiným směrem, takže pevnost ploténky je veliká. Uprostřed ploténky je rosolovité jádro, které funguje jako kulový čep, pruží a umožňuje pohyblivost. A nakonec důležitá věc: ploténka je pevně přirostlá k okrajům obratlů, takže je úplný nesmysl, když někdo řekne „ zasunuli mně ploténku“. Není to technicky možné.
Ploténka obsahuje veliké množství vody, které se postupem let snižuje a tím se ploténka snižuje a stává se křehčí. Její struktura již není tak pružná, a v jednotlivých vrstvách se objevují trhlinky. Rád tuto situaci přirovnávám ke starší zahradní hadici, na které se postupně objevují také drobné trhliny. Bohužel se opravdu může stát, že trhliny se propojují a rosolovité jadérko, které je umístěno uprostřed ploténky, se začne postupně tlačit vznikající puklinou na okraj. Vzhledem k tomu, že jsme většinou ohnuti, tak se ploténka otevírá do páteřního kanálu a ploténka má tendenci se tam více rozevírat a jadérko může opravdu až vyhřeznout do páteřního kanálu. Potom záleží na tom, kam bude tlačit, protože v kostěnném kanále je omezené místo a cokoliv navíc překáží. Může tlačit na obal míchy, i na odstupující nervy, pokud se výhřez tlačí do otvoru mezi obratli, kudy nervy opouštějí páteř.  Je to provázené krutými bolestmi, omezeními pohybu, oslabováním síly svalů, ztrátou citlivosti, mohou se objevit i poruchy močení a stolice.  
Dříve se tyto stavy prakticky všechny operovaly, ale bohužel po operaci se nezměnila jedna důležitá věc: ploténka zůstávala poškozená, plná trhlinek a za rok či dva se objevila trhlinka na jiném místě a pacient musel na novou operaci.  Zjistilo se však,  že když  se podaří zvládnout bolesti, podaří se obnovit pohyblivost, tak v průběhu několika měsíců se výhřez  zmenšuje /sesychá/ a stav se bez operace upravuje/.  Změna réžimu, pravidelné cvičení udělají kolem páteře pevný svalový korzet, vyztuží páteř a k opakování výhřezu  již vůbec nemusí dojít. Operují se  opravdu jen závažné stavy, ale jak jsem již napsal, jsou to řídké případy.  Nejčastěji se výhřezy objevují v bederní oblasti, méně často v krční a naprosto vzácně v hrudní oblasti.
Nebojte se výhřezu ploténky. Pokud se chováte přiměřeně a pracujete na svých svalech,  výhřez u vás nemá šanci.
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, 346 01 Horšovský Týn, tel. 379428620
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.reha-arnika.cz