Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Zdravý spánek

Říká se: kdo spí, nehřeší, ale můžeme našim zádům ve spánku i ubližovat a škodit. Jak ale ležet v posteli a neškodit svým zádům? Víme to dobře všichni: na zádech, na břiše, na boku. Někomu vyhovuje taková poloha, jinému zase jiná. Pokud bychom chtěli usnout v poloze, kterou nepreferujeme, budeme počítat dlouho ovečky ( výborná je také metoda, že si představujete tabuli, na kterou píšete velkými číslicemi pomalu jedničku, potom dvojku, trojku atd. Prý se k desítce nedojde). Ne každá poloha ale je výhodná pro naše záda.

Na zádech jsou záda opravdu nejvíce odlehčena, tělesná váha dobře rozložena. Dávejte si ale pozor na výšku polštáře, krční páteř musí se zády zůstat v jedné linii. Je i výhodný středně tužší polštář, aby se zase hlava nepropadala do záklonu. Nevýhodou je pouze uvolnění čelistní krajiny a jazyka, což vede ke chrápání., což může partnera rušit.

Poloha na boku je druhá nejvýhodnější, jedno jestli na pravém nebo levém boku. Někteří si naříkají jen při poloze na pravém boku, že je pálí žáha, při poloze levém boku, že jim tluče srdce, ale spíše jsou to zanedbatelné problémy. Z hlediska páteře a zad dochází také k uvolnění, chrápání je také mírné. Pouze pozor na polohu hlavy. Polštář musí vyplňovat prostor nad ramenem, aby nedošlo k úklonu hlavy. Vyplatí se na polštář si dávat ještě jeden menší tužší, který bude právě vyplňovat potřebný prostor, aby nedocházelo k úklonu hlavy. Přitažením nohou do  klubíčka se dostáváme do tzv. embryonální polohy, také velmi výhodné z hlediska uvolnění hlavně bederní páteře. Někteří partneři jsou zvyklí spát  na boku, přitištěni k sobě jako dvě lžičky v šuplíku.   Pokud je jim to příjemné, lze jen doporučit.

Poloha na břiše je z hlediska zad velmi nevýhodná, protože záda a šíje nejsou v jedné linii. Abychom se neudusili, musí být hlava permanentně otočena na pravou nebo levou stranu. Snažte se proto této poloze vyhnout.

 Častým dotazem  u lékaře je  zakoupení vhodného polštáře a matrace. Matrace by měla být středně tuhá a hlavně lůžko by mělo být rovné. Vzpomínka na drátěnky, které způsobovaly, že jste leželi prověšeni jako v síti, je opravdu již minulostí. Lamelový rošt lze nastavit tak, že v místech, kde potřebujeme dle polohy klienta více zabořit, je měkčí a zase místa  odlehčená nastavit jako tužší.  Samozřejmě asi by bylo nejvýhodnější, kdyby nám mohl prodejce zapůjčit matraci na měsíc a vyzkoušet si ji. Druhů matrací je mnoho a je to opravdu individuální záležitost. Stejný problém znamená výběr polštáře. Jak už jsem zmínil v předešlých řádkách, vybírat musíme podle nejobvyklejší polohy ve spánku, abychom měli zachovanou linii zad a šíje .

Na závěr této kapitoly jen malá poznámka: Uvědomte si, že poloha, v které usínáte, vůbec není tou, ve které převážně spíte. Během spánku se obracíme. Pokud např. rádi usínáte na boku, zkuste si mezi kolena dát polštář a tím zabráníte otáčení.

A že nemůžete usnout? A probouzíte se? Za to většinou postel nemůže, asi jste si zdřímli přes den.

 MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, Horšovský Týn, tel. 379 428 620,  objednávejte se na vyšetření u lékařů telefonicky ráno mezi  7.00-8.00 hodinou