Jedenácté žebro
Na jedenáctém žebru se potkávají meridiány jater a sleziny a tím také elementy dřeva a země.
Při APM se učíme, že 13.bod dráhy jater leží na volném konci 11.žebra. Překlad názvu bodu „Ji Le“ jako „Volná žebra“ dává přímý vztah k této lokalizaci, zatímco název „Zhou Jian“ „Špička lokte“ jako topografická pomůcka může pomoci k přibližnému určení polohy bodu. Jestliže se budeme držet této pomůcky, přiložíme paži k trupu a olecranon lokte ukazuje na hledaný bod.
Velice rozšířený název bodu SS15 jako „Velká horizontála“ se dá rovněž použít jako vyhledávací pomůcka. Táhneme-li totiž 1-2 cuny nad pupkem horizontálu do strany, až narazíme na žebra, přibližně se tak dostaneme k bodu SS15.
Bod SS15 pracuje jako poplašný bod pro slezinu „Pi Mu“. V elektrodiagnostice podle Volla se interpretují hodnoty na levé straně jako slezina, na pravé straně jako slinivka.
J 13 patří ke skupině funkčně významných bodů, které rádi na Západě zahrnujeme do skupoiny mistrovských bodů. Používají se na léčení určitých tkání, energetických funkcí. Tak J 13 je ve spojení se všemi jinovými orgány, které také nazýváme jako „cang“ orgány. J 13 otevírá bránu /“Meng“/ k zásobním orgánům, můžeme slyšet i název „Cang Meng“, nebo spojení zásobních orgánů „Cang Hui“.
Uvědomíme-li si, že mimořádná opasková dráha a především jinová spojovací dráha řídí rovněž SS 15, tak nám ještě více přibližuje význam této brány jinových orgánů.
Zjistíme-li tedy při pulzové diagnostice nedostatek v oblasti jinových drah, jistě se vyplatí pokus se zvýšením stimulace na J 13. Jsme zvyklí v současné době něco ohromného nazývat slovem „ super“, staří Číňané v podobné situaci používali slovo „brána kafrovníku“. Tento strom, který dosahuje až výšky 50 metrů a šířky kmene 5 metrů platil ve staré Číně za velmi cenné dřevo a metafora o kafrovníku platí jako o významnosti tohoto akupunkturního bodu.
SS15/J 13 se dá nalézt samozřejmě i dle citlivosti na tlak. Hlásí-.li klient zde citlivost nebo dokonce bolestivost, může to být signál o energetické přeplněnosti ve slezině/ poplašný bod pro slezinu/ nebo signál o přeplněnosti všech jinových orgánů / J 13- brána jinových orgánů/.
Zde může pomoci pulzová diagnostika, protože v prvním případě bude silnější pulz nad slezinou, ve druhém případě na všech nebo na většině jinových orgánů. V každém případě je na místě sedativní působení na tento bod.
Nesmíme ale zapomínat na funkci konečného bodu dráhy sleziny, kterou využíváme v praxi APM nejvíce.
.