Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Patní ostruha

Patní ostruhaČastým steskem na našich odděleních je bolest v oblasti paty. Pacienti většinou přicházejí s doporučením od praktického lékaře k ošetření patní ostruhy. Mají také obvykle již proveden rentgen pat, kde jsou vidět výrůstky na patní kosti zdola vpředu nebo při dolním úponu Achillovy šlachy vzadu na patě. Jsou tedy v místech úponu svalů, vazů a šlach na patní kost. Oblast paty je extrémně namáhaným místem při stoji i chůzi. Při každém kroku dopadne váha celého těla nejprve na patu. Místa největšího zatížení reagují „zesilováním kosti“, což jsou ty pověstné „výrůstky“ .

Je to běžná známka opotřebení dané oblasti. Potíže jsou reakcí na podráždění této oblasti a mají v podstatě charakter zánětlivého procesu – otok a bolest. Velice často je to důsledek únavy, plochých nohou, nevhodné obuvi a zejména nadváhy. Není až tak vzácné, že příčinou je přenesená bolest při poruše v oblasti bederní páteře a křížové oblasti, obecně i při špatné životosprávě /špatná skladba potravin vedoucí k překyselení organismu, přemíra stressových situací/

Pacientovi udělá dobře, když nohu odlehčí podpatěnkou, patu leduje a při největších bolestech přechodně použije i hůl /trekkingové hole/. Ke zklidnění je možné aplikovat další procedury/ ultrazvuk, rázovou vlnu, obstřiky, analgetika/, ale svoji roli hraje i faktor času.

Důležitá je preventivní pravidelná péče – vlažné koupele s mořskou solí, kostivalový chladivý gel, při bolestech Arthrin krém od firmy Energy / uvedené výrobky dostanete v naší prodejně Reha-Arnika v Domažlicích a H.Týně/. Má babička si vždy na podobné potíže přikládala bezové lupení. Určitě si udělejte čas a přijeďte k nám i na reflexní masáže nohou a udělejte si čas i na podrobnější vyšetření nohou, abychom zjistili, o jakou poruchu se přesně jedná a event. vás vybavili vložkami do bot.

MUDr.Zdeněk Šos, Rehabilitace H.Týn

Tel. 379 428 620, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.