Bolesti u dětí – 4. část (Růstové bolesti)
Vývoj pohybového aparátu u člověka probíhá dlouho a složitě. Růstové tempo je největší do druhého roku věku, poté mírně klesá. Ve třetím roce života dítě vyroste průměrně o 7,5 cm za rok a v následujících letech až do počátku puberty roste zhruba 5 cm za rok. V období mezi třetím rokem a počátkem puberty pak proběhne několik růstových urychlení a zpomalení. Právě v době urychlení se mohou objevit tzv. růstové bolesti.
Růstové bolesti se projevují většinou jako hluboká bolest na přední straně bérce, v lýtku nebo podkolenní jamce. Ve skutečnosti nebolí kost, ale okolní měkké tkáně, které se napínají a dráždí nervová zakončení.
Typický věk pro výskyt růstových bolestí je rozmezí 3 až 12 let. Bolesti se objevují většinou večer nebo v noci, zvláště po předchozí námaze. A co je důležité – netýkají se kloubů! Dobrou zprávou pro rodiče je, že růstové bolesti se nepojí se závažným organickým onemocněním a většinou „jen“ narušují spánek celé rodiny, protože se dítě bolestí vzbudí.
Terapie je poměrně jednoduchá. Rodiče by dítě nejdřív měli uklidnit a utišit, potom mohou zkusit jemnou masáž postižené oblasti s pomocí chladivých nebo analgetických mastí, případně gelů. To většinou bolest zmírní. Vhodné je také přikládání teplých obkladů, suchých i vlhkých. Příčina potíží není zcela jasná. Kosti rostou rychleji než svaly a šlachy a dochází tím k napětí v úponech na kostech. Domnívali jsme se, že k těmto situacím dochází v období zrychlení růstu, ale asi to neplatí absolutně. Při pokusech se opravdu zjistilo, že růst dlouhých kostí neprobíhá kontinuálně, ale že z 90 % probíhá ve spánku. Na druhé straně nejsou období s nejvyšším výskytem růstových bolestí totožná s obdobím nejrychlejšího růstu. Určitě hraje roli i přetížení námahou, souvisí ale i s ortopedickými vadami ( již zmiňované ploché nohy, vadné držení těla, obezita). Nesmíme podceňovat i psychické příčiny. Často děti s růstovými potížemi potom trpí i bolestmi hlavy, břicha aj.
Záda a klouby mohou bolet děti v jakémkoliv věku. Svoji roli mohou hrát různé i vrozené vady, špatný vývoj, postupný rozvoj vadného držení těla se svalovými poruchami. Bohužel se přidávají i následky úrazů. Děti mají nyní tendenci se věnovat různým adrenalinovým aktivitám, které mají ale i vysoké procento úrazovosti.
„Naše děti všeobecně špatně chodí, špatně stojí a hlavně většinu času sedí,“ říká ortoped František Picek. Naštěstí vadné pohybové návyky ještě u dětí neznamenají výrazné strukturální změny, které by byly neměnné. Nejsou u nich výrazně zdegenerované svalové úpony, spíš se jedná o jednorázové větší přetížení, které vede k tomu, že se organismus brání a snaží se bolavé místo znehybnit. aštěstí děti mají většinou velmi dobrou schopnost regenerace, a tak lze problémy korigovat rehabilitací, vhodnou obuví a hlavně výběrem aktivit, které nejsou jednostranné.
A vracíme se na začátek problémů s vadným držením těla u našich dětí. Důvod? Děti se baví převážně u televize a počítačů – a u nich sedí. Ovšem na druhé straně – venku si nemají kde hrát. Zmizely plácky, kde se dříve děti mohly do sytosti vyřádit, zelené plochy se mění v další obytné nebo komerční objekty. Na silnicích je příliš mnoho aut a volně přístupné hřiště je vzácností. Rodiče je musí naučit chodit na hřiště, do parku a do lesa.
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379428620,
Na vyšetření u našich lékařů se objednávejte telefonicky na těchto telefonních číslech ráno mezi 7. a 8. hodinou.