Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Pár slov o rýmičce a kašlíku

Měl bych se držet svého kopyta, tzn.  jak zacházet s naším pohybovým ústrojím. Dovolte mně tento výlet do jiných částí našeho těla. Důvod je prostý: již měsíc polehávám s rýmičkou a kašlem, a tak jsem nashromáždil docela hodně poznatků a tomto záludném problému lidského zdraví.

Začíná to většinou nenápadně, začneme posmrkávat, tu a tam si zakašleme a nic nevykašláváme. Nemáme teplotu, možná se někdo necítíme až úplně ve formě. Obecným zvykem je, že nad tím mávneme rukou, chodíme dále do zaměstnání a  potíže přecházíme. Většinou nám to opravdu projde. Ale asi to platí spíše u mladších jedinců, kde je rezerva organismu vyšší. U nás jedinců ve druhém poločasu nebo spíše v poslední třetině se takové přecházení většinou vymstí. Snad nejmenší  komplikací  je, že potíže trvají týdny a měsíce. Vzpomínám si, jak nám ve škole říkali, že ve dvaceti viróza a angíny trvají 1-2 týdny, po šedesátce to může být i několik měsíců. Přiznám se, že jsem tomu sám dlouho nevěnoval pozornost, až mne vlastní tělo letos upozornilo důrazně, že je to pravda. Následující rady jsou kompilací oficiální, východní  a „babské“ medicíny – vše co používám, protože nic  pořádně nefunguje.  Snad za nejlepší radu, kterou mohu nyní  dát, je opravdu zůstat v klidu, nepracovat a potíže vyležet. Vezměte si přírodu: všechno se na zimu ukládá do klidu, regeneruje, v aktivitách bychom měli polevit, spíše odpočívat. Patří sem nejen fyzické vypětí , ale i psychické.

Všude čteme a slyšíme, že stačí Paralen, žádná antibiotika.  Ta zabírají na baktérie,  ne na viry. Souhlasím, ale při několikatýdenním průběhu člověk dostane strach, takže se antibiotika předepíší jako  prevence možných komplikací. Asi to není úplně správné, ale rozumím kolegům i pacientům, že své lékaře k tomuto kroku donutí.  Kapky do nosu jsem vyzkoušel téměř všechny, od těch nejzázračnějších  a nejdražších z reklam v televizi až po různé zaručené novinky.  Ideální nejsou, nějaké prostě zkuste. Nebojte se inhalací: do hrnce s teplou vodou dejte několik kapek Atemolu (fi Hadek), ručník přes hlavu.  Nebojte se pocení: východní medicína říká, že pocení vytlačuje energii zanesenou škodlivinami na povrch kůže a ven z organismu. Neměli bychom tomuto procesu bránit.  Hlavně se hned převléci do suchého. Neřešte, že se třeba převlečete třikrát za noc.  Pokud půjdete na krátkou procházku, pořádně se obléknout, dýchat nosem, krýt si šálou oblast úst a krku (na  přechodu ramenou do oblasti krku jsou nejvnímavější body pro vstup chladu do těla). A dále v  teple musí být nohy a bedra.

Stravujte se jednoduše, např. denně vařená polévka, dušené maso se zeleninou apod. Všude slyšíme o blahodárném efektu vitaminů. Tady bych opravdu využil lékáren, berte vitamin C v tzv. megadávkách, tzv. 2x 1000mg. Asi vás to nezachrání, ale celkový efekt vitamínu C určitě tělu pomáhá lépe zvládnout  potíže.  Lepší tady tabletky než syrové ovoce. Dle východní medicíny ochlazuje organismus a to přesně v zimě nepotřebujeme. Stále myslete na teplo, teplo. Teplé obklady na hrudník, prsní balzámy, teplé obklady na oblast ledvin, nestyďte se za vlněné ponožky do postele. A nakonec  jeden super recept. Vy zkušení jej určitě znáte: zázvor ve všech podobách – čaj, nastrouhaný zázvor  s citronem a medem, zázvor bývá součástí i různých sirupů. Údajně obsahuje 640 účinných látek, nevím, které jsou ty nejúčinnější, ale vřele jeho používání doporučuji.  Doplnit si můžete čaj z islandského lišejníku a diviznové kapky.                                                                                 

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, 346 01 Horšovský Týn, tel. 379428620,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.reha-arnika.cz