Příčiny bolestí v zádech
Existuje mnoho nepříznivých faktorů, které se na bolestech zad mohou podílet. Přetížení špatnou pracovní polohou, prochlazení, průvan, artróza, výhřez ploténky, překyselení organismu, obezita, nedostatek pohybu, nemoci a mnoho dalších. Každá z těchto příčin má svůj podíl, ale současné studie zjistily, že až téměř v 90% lékař neodhalí přesnou konkrétní příčinu našich bolestí zad. Pokud se pacient chce zbavit bolestí dlouhodobě, musí se do léčení zapojit také. To znamená, že musí pracovat na většině zmíněných faktorů a pochopit,, že musí své zdraví budovat sám. Jako se buduje dům. Cihličku po cihličce. A nikdy to nevzdávat.
Zaměříme se dnes na svalovou stránku. Náš svalový systém je od narození nastaven většinou dobře. Svaly můžeme zhruba rozdělit na dvě skupiny. Svaly určené k pohybu / na končetinách, břišní, hýžďové/– bohužel během života některé z nich příliš nepoužíváme a svaly mají tendenci k oslabování. Druhá skupina svalů je určena k udržování vzpřímeného stoje / patří sem např. svaly zádové, kápové svaly na krku, ohybače kyčlí/ a tyto svaly při našem způsobu používání mají tendenci ke zkracování a tuhnutí. Mezi oběma skupinami vzniká potom nerovnováha, která právě vyústí často v bolestivé stavy. Pokud například musíme pracovat v trvale strnulé poloze vsedě, vstoje nebo dokonce v předklonu, bez možnosti změnit tyto polohy, jistě dojde k vyčerpání a přetížení u každého. I u mladého člověka. Takovou situaci nemůžeme často změnit / kromě výpovědi/. Můžeme však svalům pomoci, aby byly silnější a odolnější proti vyčerpání. To znamená ale tréninkem a ne tabletkami proti bolesti. Nemusí to být vyloženě sportovní činnost, může to být pravidelná vycházka se psem, práce na zahradě, turistika apod. Důležitá je ale pravidelnost, nejméně dvakrát v týdnu v každém ročním období. Mnoho lidí řekne, že jezdí na kole nebo chodí plavat. Ale když se zeptám, co dělají na podzim a v zimě, pokrčí jen rameny.
Z hlediska zdatnosti svalů nezapomínejme na jejich důležitou vlastnost: pokud nejsou trénované, okamžitě se jejich síla snižuje. Je prokázané, že týdenní pobyt na lůžku při nemoci může přivodit až 35% úbytek svalové hmoty. Několik dní na lůžku, bohužel někdy i několik týdnů nebo měsíců způsobí, že se nemůžete potom ani postavit na nohy, svaly ochabnou a musí se znovu vypracovat. A týdenní ležení se bohužel nedá spravit týdenním tréninkem, to je záležitost mnoha týdnů.
Téměř každý den se v ordinaci divím, že se pacienti diví, že je něco bolí. Opakovaně je nabádám, aby si probrali svůj denní režim a probírali si, co dělají špatně. Tam bude většinou zakopaný pes. Je důležité mít větší kontrolu nad svým tělem. Neexistuje žádné zázračné řešení, žádný zázračný léčitel či lékař a fyzioterapeut, žádný zázračný lék. Můžete je složitě hledat, cestovat za nimi po celé republice a utratit hodně peněz. Řešení však máte často u svých nohou.
Nakonec určitě přijdete na to, že zázračné je jen vaše tělo. A tomu musíme čas věnovat. Snažte se pochopit své zdravotní problémy, nepolehejte jen na zdravotnictví, upravte životosprávu, pohybujte se úměrně svému zdraví a žijte aktivně!
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, 346 01 Horšovský Týn, tel. 379428620, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.reha-arnika.cz