Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Zázračný Brufen

brufenBolest je ochranný prvek  a je to signál  těla, že děláme něco špatně. Tělo nás chce tímto způsobem na chybu upozornit.  Pacienti se často uchylují ke zkratkovitému jednání a chtějí své bolesti okamžitě utlumit. Když neodstraníme příčinu , která k bolesti vedla a nahradíme řešení tabletou proti bolesti, dosáhneme jistě útlumu, ale tělo je vystaveno škodlivině dále. V naší pohodlnosti  saháme k tabletám proti bolesti čím dál častěji, takže farmakologický průmysl chrlí nové a nové preparáty. Když přestane  být populární pustí na trh nový, nebo udělá směs ze starších. Dobrým trikem na pacienty je také, že se vyrábějí stejné léky v různých barvách a pod různými názvy.


Snad žádný lék za posledních několik desetiletí neprožil takovou slávu jako Brufen /stejná látka je v Ibalginu/. Brufen je lék opravdu výtečný, dobře tlumí bolesti, má solidní protizánětlivý účinek, spektrum jeho použití nyní sahá od bolestí v zádech a kloubech až po různé revmatické potíže a infekce. Samozřejmě má i vedlejší účinky, patří do skupiny léků, které nepříznivě ovlivňují zažívací trakt a krvetvorbu, může se objevit i krvácení. Z novějších poznatků je asi dobré upozornit starší pacienty na skutečnost, že pokud trpíte onemocněním srdce a cév, může tento lék potíže zhoršit.
Brufen má pověst všeléku, za minulého réžimu jsem ho zažil i na pouťové střelnici, kde byla tabletka za pět korun na špejli a pašoval se tajně z Jugoslávie. O jeho popularitě a závislosti pacientů vypráví nejlépe pokus, kdy se pacientům podávaly červené tablety s nápisem Brufen 400, tytéž tablety, ale v bílém provedení a bez nápisu, tablety červené s nápisem Brufen 400, ale byl to čistý cukr, a bílé tablety bez nápisu, ale uvnitř byla účinná látka Brufenu. Uhádnete, které tablety byly nejúčinnější? Samozřejmě červené tablety s nápisem Brufen 400 a bylo jedno, zda tam byla účinná látka nebo jen čistý cukr. Tomuto efektu, který má psychologické pozadí, se říká placebový efekt a u každého léku tvoří 30-40%. Jinými slovy, musíme často věřit, že nám lék pomohl. A zapomínáme věřit faktu, že si tělo pomohlo samo.
Jistě se budou i do budoucnosti objevovat podobné „zázraky“. Většinou jejich hvězda pohasne brzy, přijde se na to, že mají více negativních účinků než těch pozitivních. V televizi a časopisech se budou i nadále objevovat populární herci, jak užívají podobné preparáty a jak jim pomohly. Nenechte si vymývat mozky podobnými akcemi, je to jen reklama a dotyčný herec je používá možná jen proto, že ho bolí hlava z velkého honoráře za reklamu.
Takže používejte rozum, starejte se o své tělo a jen výjimečně sáhněte po Brufenu.
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, 346 01 Horšovský Týn, tel. 379428620
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.reha-arnika.cz