Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Bojujte pohybem proti bolestem v zádech

Bojujte pohybem proti bolestem v zádech70-8O% lidí ve věku 30-60 let trpí  alespoň občas bolestmi v zádech. Někteří bohužel mají potíže většinu roku. Obvyklá terapie v ordinacích ortopedů, neurologů, ale bohužel i na rehabilitacích spočívá v podávání léků tišících bolest (analgetika) a léků uvolňujících svaly (myorelaxantia), k tomu se  přidávají obstřiky, klid na lůžku a později  často vodoléčba a elektroléčba.
Při vyšetření se ptám,  zda pacient pravidelně cvičí nebo sportuje. Již mne ale nepřekvapuje, že i mladí lidé odpovídají, že nikoliv, že na to nemají čas nebo se věnují nějaké pohybové aktivitě jen občas.
Vědecké studie z Univerzity v Heidelbergu z r. 2009 prokázaly, že i u nekomplikovaných výhřezů plotének léčení bez pohybu  celý proces hojení zpomaluje.
Pohybem se zvyšuje prokrvení, zlepšuje se výměna látková ve tkáních a produkují se látky tělu vlastní, které tlumí bolesti (endorfiny). Zároveň  pohyb posiluje svalovinu, čímž se vytváří pro páteř ochranný korzet.

Vaší páteři prospěje :
-    turistika, běh na lyžích a především nordic walking (výtečný sport pro všechny, hlavně pro ty, kteří mají nadváhu. Hůlkami odlehčíte klouby nohou. Vhodné i pro ty, kteří již používají francouzské hole nebo hole do ruky),
-    plavání (výhodný je styl kraulařský nebo plavání naznak, kdy zůstává páteř v přirozeném postavení, prsařský styl  není příznivý především pro bolesti hlavy),   
-    jogging (střídavá chůze a běh, ale pouze do hmotnosti 90kg, potom se poškozují klouby nohou. Důležitá je dobrá obuv, neběhat na tvrdém terénu jako je asfalt, neběhat z kopce  - příliš přetěžuje klouby nohou),  
-    cyklistika (nechte si ale poradit, jak máte mít umístěna vysoko řidítka a sedadlo, abyste dobře seděli).

 

Všechny sporty, při kterých dochází k prudkým, hlavně rotačním pohybům, nejsou pro pacienty trpící bolestmi zad příliš přátelská (tenis, squash, golf, gymnastika, kuželky). .
Ale nakonec  vždy říkám: důležité je se věnovat cvičení a sportům pravidelně, alespoň 1-2x týdně a věnovat se tomu, co vás baví. Nemá cenu, aby vám vymýšlel aktivity lékař. A nevymlouvejte se, že nemáte čas. Až vás přepadnou bolesti, budete těmto radám přístupnější, ale je to zbytečně pozdě!

 

A ještě maličkost: v prudké bolesti necvičte, to opravdu zůstaňte1-3 dny v klidu. Ale potom se hned jděte alespoň projít s hůlkami.
 
 
 MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, 346 01 Horšovský Týn, tel. 379 428 620, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.