Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Teplé nebo studené obklady

Mezi  lidmi platí obecně názor, že na bolavá záda se přikládá teplý obklad nebo se pacient ponoří do horké vany. Už méně se povídá o tom, že sice člověk vyleze z vany o trochu lepší, ale druhý den již vůbec  nevstane. Vzpomínám si ze své praxe na jednu příhodu, kdy mně zavolal kamarád, abych k němu přijel domů, že má ukrutnou bolest v zádech.  Běžně nejezdím na návštěvy k pacientům, takže jsem ho nějakou chvíli přemlouval, ať přijede do ordinace. Ujišťoval mne, že se opravdu nemůže pohnout, a tak jsem se vypravil k němu.  Bydlí v paneláku a když jsem přišel k němu do obýváku, našel jsem ho na zemi, opřeného o radiátor. Bylo to uprostřed zimy, takže radiátor byl téměř rozžhavený. A kamarád pravil, že chtěl zvednout televizi a prudce ho zabolelo v kříži. Seběhly se všechny báby z domu a jedna přes druhou doporučily, že nejlepší je teplo a právě ho opřely o radiátor. A on se již nezvedl.

Co se stalo? Když se ozývá bolest v zádech, např. po práci na zahradě, někdy při změně počasí, často jako nashromážděná únava svalů, je opravdu vhodný teplý obklad. Můžeme ho aplikovat suchý nebo vlhký. Můžete tedy použít elektrickou dečku ( pozor na probíjení), saunu  nebo pytlíky s gelem, které buď nahřejeme ve vodní lázni anebo vymrazíme( viz dále). Teplo uvolní ztuhlé svaly, pomůže zlepšit prokrvení oblasti a odplaví zplodiny, které se ve tkáni hromadí. Takový postup volíme opravdu často, zvláště jej preferují starší lidé.

Jiná situace ovšem nastane, když k bolesti zad dojde náhle, např. po zvednutí břemene nebo po prudkém neočekávaném pohybu, např. trhnutí celého těla při prudkém zastavení auta nebo tramvaje apod. V tomto případě došlo k protažení svalů a jejich úponů podobným způsobem jako se děje např. při podvrtnutí kotníku, zápěstí apod. Celá oblast oteče, většinou je výrazně omezen i pohyb. Pokud tady přiložíme teplý obklad, ještě zvýšíme prokrvení a otok se zvětší. Je to stejná situace jako kdybychom na podvrtnutí kotníku dávaly horký obklad. To by nás asi nenapadlo. Ale u bolesti zad se obáváme, abychom nenastydli a led nepřiložíme. Takže v případě náhlé bolesti vůbec se nebojte přiložit vymražený obklad s gelem nebo i masírovat postiženou oblast kostkami ledu opakovaně během dne. Pokud jste sportovci, možná máte doma  led ve spreji ( zázračný prostředek k léčení povalujících se fotbalistů na hřišti).   Situace je zase běžnější u mladších jedinců, ale i osmdesátiletý může zkoušet zvednout poleno dřeva a zůstane v pravém úhlu. A potom i on dostane led na záda.

A věřte mně, opravdu nenastydnete!

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, Horšovský Týn, tel. 379 428 620,  objednávejte se na vyšetření u lékařů telefonicky ráno mezi  7.00-8.00 hodinou