Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Rehabilitace u dětí - 1. část

okenkorehabilitacecast1V minulém díle jsme napomenuli maminky a hlavně babičky, aby na děti při výchově netlačily, nesnažily se vývoj urychlovat a nechaly průchod spontánnímu růstu. Pokud taková pravidla dodržujeme a opravdu se nestresujeme tabulkami, co má dítě ve kterém měsíci umět, příroda je natolik zázračná, že děti se vyvíjejí přiměřeně. Vždy také upozorňuji, že drobné odchylky nemá smysl řešit. Pro nás je nejdůležitějším měřítkem funkční pohled na danou činnost a orgán, tedy zda umí činnost, ke které je stvořen, vykonávat , event. zda tomu můžeme při nějaké chybě vývoje napomoci.

Pro lepší pochopení mezi funkční a tzv. organickou poruchou bych uvedl příklad,

kterému asi budou rozumět hlavně starší čtenáři. Pokud máme zničený kyčelní kloub, musím ho vyměnit, jinak se musím smířit s tím, že musím chodit o holi, mít navlékač punčoch, sedačku do vany apod. protože jinak bychom takové činnosti nezvládli. To nazýváme organická porucha. Pokud ale bolesti v kyčli jsou způsobeny zánětem natažením svalu v okolí kloubu a kyčelní kloub je v pořádku, po vyléčení se funkce upraví. A to je funkční porucha. U dětí je to samozřejmě stejné. Některé chyby lze upravit, některé bohužel musíme vzít jako fakt a snažit se poruchu zmenšit nebo nějakým způsobem nahradit.

Výchova dítěte je ale i při normálním průběhu provázena mnoha otázkami a problémy. Neexistuje žádná škola ani návod, jak se chovat, a tak již třetím rokem probíhá na našem rehabilitačním oddělení cvičení s kojenci pod vedením Martiny Řezáčkové. Toto cvičení poskytne návod, jak s dětmi aktivně trávit volné chvilky. Vše se děje hravou, citlivou a nenásilnou formou za doprovodu písniček, básniček a říkanek. Cvičení podporuje rozvoj pohybových dovedností, orientaci, koordinaci pohybu, rovnováhu, slovní a pohybovou komunikaci. Utváří a upevňuje vztah mezi rodičem a dítětem.

Lekce probíhají na rehabilitačním oddělení v Horšovském Týně, středa od 9.00 hod. - děti od 9 měsíců do 1 roku, čtvrtek od 9.00 hod. - děti od 3 měsíců do 6 měsíců, v pátek od 9.00 hod. - děti od 6 měsíců do 9 měsíců. V případě zájmu volejte na tel. 379428620, kde vám poskytneme přesnější informace.

V Domažlicích zahajujeme skupinová cvičení gogo baby s Kateřinou Lochařovou. Nutné telefonicky objednat na čísle 724254550.

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, H.Týn,Dobrovského 254, tel.379428620,  www.reha-arnika.cz, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.