Reha Arnika

....rozhýbáme vaše tělo

Akutní případy budou ošetřeny v daný ordinační den po domluvě s rehabilitačním lékařem.


 

Pacienti se často ptají, kdy je nejvhodnější čas pro operaci umělého kyčle. Průměrná životnost kyčelní protézy se příliš nemění a leží mezi 15-20 roky. Lékaři vám budou proto radit, abyste odložili operaci co nejdéle. Změny z opotřebení (artróza) nás postihují všechny a nemusí být nutně svázány s většími bolestmi. Pokud ale se pacientovi objeví silné bolesti, i klidové noční, výrazné omezení pohyblivosti, je na místě o operaci uvažovat.

V současné době sestává umělý kyčelní kloub ze tří komponent: z tyčovité titanové násady, která se ukotví do stehenní kosti, k ní se připevní hlavice, vyrobená ze speciální keramiky a ta vytváří spojení s jamkou (můžeme říci přeneseně s jakousi „pánvičkou“), také vyrobenou z titanu s naneseným vysoce odolným polyetylenem. Bohužel přes úžasnou odolnost materiálu přesto dochází k zeslabení vrstvy polyetylénu v jamce a bohužel někdy i k uvolnění protézy v kosti. To samozřejmě vede k reoperacím. Další operace včetně další výměny kyčelního kloubu jsou možné i ve vyšším věku, ale je to vždy technicky náročnější.

Operuje se ale kloub, ne svaly, vazy a šlachy, takže otázka další pohyblivosti záleží na dobrém rozcvičení a celkově výsledek operace nezáleží jen na operatérovi, ale i na snaze pacienta se hýbat. Operovaná noha se musí rozcvičovat ( nesmí se nohy překřížit – dává se polštář mezi nohy na noc), ale nesmí se přetížit. Dobré přihojení i nyní s lepšími materiály trvá 3 měsíce a v této době musíme operovanou nohu odlehčovat. Často pacienti již po měsíci nemají žádné bolesti, hybnost mají také dobrou, ale přesto doporučuji vydržet s berlemi ( event. v posledních týdnech tříměsíční doby s trekingovými holemi). Pokud budete chodit jen s jednou holí, nosí se proti operované noze, tzn. pokud se operovala levá kyčel, hůl se nosí v pravé ruce – operovaná noha jde zároveň s holí. Je již nyní normou, že se pacienti před operací musí naučit chodit o berlích. Nepodceňujte tento úkol, po operaci se budete bát a pokud nebudete jistí na berlích, můžete klopýtnout a upadnout. Naučte se překonávat prahy a hlavně schody nahoru a dolů, jinak budete po operaci nešťastní. Asi od operatéra uslyšíte, že nesmíte nohu zatížit, což si pacienti vykládají tím způsobem, že nohu nosí zvednutou nad zem. To je nesmírně nebezpečné, zvláště u starších lidí velice snadno ztratíte rovnováhu. Nebojte se nohu položit na zem. Odlehčujete ji berlemi, můžete si zkusit stoupnout i na váhu a uvidíte, že když se opíráte o berle, zatěžujete operovanou nohu úplně bezvýznamně.

Aktivnější pacienti se ptají, zda budou moci sportovat i po operaci. Jde o celkovou svalovou koordinaci a pohyblivost, golf i po roční přestávce bývá trochu riskantní při silnějších odpalech, opatrnější musíme být u všech rychlostních sportů spojených s rotacemi (squash, tenis), lehký běh asi také nebude vadit, ale na maratón zapomeňte. Obecně bude po operaci nejlepším sportem pohyb spojený s odlehčením – tedy chůze s hůlkami, rotoped a kolo, plavání.

A konečně, bohužel i obezní se operují ,ale je to problém operační i rehabilitační. Takže pokud máte enormní nadváhu a kolena a kyčle vás začínají omezovat, začněte hubnout.

Zdeňka Šosová a MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379 428 620, navštivte také naše oddělení v Domažlicích, poliklinika u staré nemocnice, 2. poschodí, tel. 374 442 000. Na vyšetření u našich lékařů se objednávejte telefonicky na těchto telefonních číslech ráno mezi 7. a 8. hodinou.

 

 

 


 

MUDr. Zdeněk Šos

Pondělí:   8:00 - 12:00
Horšovský Týn - rehabilitace, na objednání,

tel. 379 428 620
Úterý:     8:00 – 12:00
Staňkov, na objednání tel.379484177

Holýšov, na objednání tel.379 491 583

Čtvrtek:   8:00 - 12:00
Domažlice, Poliklinika II, U Nemocnice 148,
na objednání tel. 374 442 000
Pátek: 8:00 - 12:00
Horšovský Týn – na objednání tel. 379 428 620

MUDr. Soňa Budková

Dětská neurologie
Středa:   8:00 – 13:00
Poliklinika II, U Nemocnice 148, rehabilitace,
Domažlice- tel. 374442000 dle objednání

Rehabilitace Horšovský Týn

pondělí- pátek
7:00- 15:00 dle objednávky

tel: 379428620.
Objednávat se můžete
od 7:00-8:00 denně

Rehabilitace Šos,
Poliklinika II, Domažlice

Pondělí- pátek 7:00-15:00
dle objednávek,
tel: 374 442 000

 

 

acum arcommini trezalka bioteta