Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Upravte si kuchyni

Lenost drtivě zasáhla současnou populaci, dokonce  se tvrdí, že  nedostatek pohybu může za bolesti zad až z 90%. Zní až neuvěřitelně, že ženy v průměru denně ujdou denně jen 800metrů pěšky a muži 500 metrů. Pokud je to i váš případ, není divu , že svalový aparát zeslábne. Naši kostru drží svaly, nepříznivě  na stav svalů reaguje i napětí a stress. Uspěchaný pracovní den a nedostatek odpočinku vede k napětí svalů až k jejich křečím. Nejvíce náchylné k tomu jsou svaly na šíji, ramenou a  zádech. Samozřejmě nemůžeme zcela pominout vliv věku, změny na kostech i meziobratlových ploténkách, danými opotřebením.  Někteří se vymlouvají na to, že ohnutí už byli prarodiče, a také si stěžovali na bolesti v zádech. Říká se, že až 50% lidé, které poznalo bolesti v zádech, je náchylnější na další epizody bolesti. A že jste po práci tak unaveni, že si musíte lehnout? Viděli jste někdy aktivní sportovce po výkonu? Jdou námahu svalů vyběhat nebo vyjezdit na rotopedu. Spálit kyselé produkty námahy, zaměstnat jiné svaly,  unavené svaly musí relaxovat.

Sezení není to pravé ořechové, to jsme zdůraznili již mnohokrát, ale je zdravější stání nebo předklon?  Platí v podstatě zákonitost, že sezení není vhodné pro zatížení zad, stání je horší a předklon nejhorší. A bohužel hlavně ženy si stání užijí především v domácnosti dostatek.  Vaření, úklid, žehlení. Stání je většinou spojeno i s předklonem. Lituji ženy , které k tomu ještě musí stát i v zaměstnání. Těm bych i věřil, že doma padnou do postele a nechtějí už o ničem jiném slyšet.

V kuchyni musí být přizpůsobené pracovní desky vaší výšce. Standardní výška pracovní je 80cm a je stanovená pro průměrnou výšku ženy 170-175cm. Jste-li menší, určitě nastávají problémy, musíte neustále zvedat ruce a musíte si dávat pod nohy nějaké podložky. Možná používáte i nějaké staré encyklopedie nebo dřevěné hranoly. Lepší na tom nejste, když jste vyšší než 175cm, protože v tom případě jste neustále ohnuti. Máte-li s uspořádáním vaší kuchyně problém a už některé spotřebiče dosluhují (například se rozlomí ovládací kolečko u myčky, nejde sehnat náhradní, takže u myčky máte stále kombinačky k nastavení  kolečka, anebo postupně vyhasínají ploténky  na varné desce nebo nedoléhá trouba a musíte dvířka jistit židlí – neptejte se mé manželky, odkud znám takové  podrobnosti), nejlepší je naplánovat novou kuchyň a parametry nastavit podle sebe. Platí obecně, že když se postavíte k pracovní desce, máte mít natažené nohy, a položíte-li  předloktí na desku, měly by paže a předloktí svírat pravý úhel.

Pokud to nejde zařídit, a řekli jsme si, že sezení je pořád lepší než stání a předklon, zkuste si přisunout k pracovní desce židli a opřít se zadkem o okraj opěradlo. Je to trochu jako chytrá horákyně, ani nestojíte ani nesedíte. Náročnější je se naučit stát jako selka na trhu, s rozkročenýma nohama a lehce pokrčenými koleny. Odlehčení dosáhneme také tím, že budeme střídavě stoupat jednou nohou na nějaký stupínek, malou bedničku nebo něco podobného. Výše postavená noha se postará automaticky o narovnávání vašich zad. Asi to děláte spontánně, že dáte nohu na příčník   u nákupního vozíku, když dlouho stojíte ve frontě u pokladny. Nezapomínejte, že pro vaše záda není ani zdravé zbytečné vytahování, takže potřebujete – li na něco dosáhnout, umýt okna apod., je lepší zase stupínek nebo žebřík než různě panáčkovat na špičkách při věšení záclon. Hlavně během úklidu odpočívejte a dělat vše rozvážně v klidu.

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, Horšovský Týn, tel. 379 428 620, objednávejte se na vyšetření u lékařů telefonicky ráno mezi  7.00-8.00 hodinou