S křížem je kříž
Bolesti v kříži patří k nejobvyklejším bolestivým stavům, se kterými pacienti navštěvují ortopedii, neurology a rehabilitační oddělení. Křížová kost je vzadu vložena jako klín mezi lopaty kyčelní , je s nimi spojena velmi nerovnými až hrbolatými skloubeními. Pohyblivost v tomto skloubení je spíše kývavá, jsou však i názory, že v tomto skloubení není žádný pohyb. Já sám jsem příznivcem názoru, že malý kývavý pohyb v tomto kloubu je. Bohužel způsob našeho života, který je hodně spojen se sezením, stáním a dokonce i předklonem, vede často k tomu, že se pohyb v tomto skloubení zasekne. Typickými příznaky je bolestivost v oblasti kříže / důlky vzadu na hýždích/, ale ještě typičtější je bolest vyzařující do slabin, do kyčle, často i do genitálií. Bolest často vystřeluje po zadní straně stehna, ale většinou nedosahuje pod koleno.
Typické jsou potíže například po ránu, často je nazývám koupelnovou bolestí. Jakmile se trochu rozchodíme, potíže se zmírňují. Pokud přetrvávají celý den a dokonce s postupem hodin se i zhoršují, není to jen obyčejné zablokování, ale i bohužel známka opotřebení tohoto skloubení. Potíže často přivedou pacienty, častěji pacientky na urologii a gynekologii. V drtivé většině jsou vyšetření negativní a rentgenová vyšetření také neobjeví žádnou chybu. Posun ve skloubení v křížokyčelním kloubu není ničím nápadný. Existují však vyšetřovací manévry, které problém dokáží odhalit.
Jedna věc je diagnostikovat poruchu a druhá věc je potíže odstranit. A tady nastává občas dlouhá cesta hledání toho nejoptimálnějšího postupu. Jestliže někdo říká, že to umí snadno, tak neříká pravdu. I pro zkušeného léčitele to bývá problém, proto i takový název našeho článku. Bohužel nikde na světě neexistuje jediný a stoprocentní postup.
Takže musíme trochu hledat a musí nám pacient pomoci. Obecně potíže zlepšuje chůze/ pacient je během dne rozchodí/, pokud začnou velice prudce, doporučuji kříž zaledovat. Pomůckou jsou uvolňovací cvičení, které se můžete naučit na rehabilitačních odděleních/ spinální cviky, cvičení podle paní Mojžíšové, někomu pomůže jednoduché „protahování nohou do dálky“/. Myslím že obstřiky, a léky proti bolesti někdy také musíme použít, ale při dobré spolupráci bychom bolesti měli spíše „rozhýbat“. Přesto je to problém, který se může vracet. Důvodem je styl života, kdy musíme v práci sedět nebo stát a tím kříž přetěžujeme. Určitě celý stav zhoršuje dlouhodobé přetěžování oblasti pánve nadváhou.
Takže končím podobně jako v předešlých článcích: musíme změnit denní réžim, více se pohybovat a zhubnout.
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, H.Týn, tel. 602464980