Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Znáte své léky?

prasky1Ptám se pravidelně pacientů na léky, které užívají. Většinou z peněženky vytáhnou lístek se sepsaným seznamem své osobní lékárny.  Často jen polknu překvapením a zeptám se, zda skutečně všechny léky užívají. Většinou mne ubezpečí, že je střídají, protože sami zjistili, že když si vezmou tři tabletky najednou, tak jim není dobře.
Mezi pacienty jsou i ti, kteří prostudují příbalové letáky a tím zjistí, že vlastně léky nemohou užívat. Bohužel často přijdou na to, že lékař nevěděl, že léky, které již předtím užívali, se nesmí kombinovat s těmi, které nově předepsal.  Neobviňujme ale lékaře i lékárníky, systém je tak složitý, že asi nelze vše ohlídat. Bohužel.
Často léky, které mají různý název, obsahují stejnou účinnou látku, takže se může stát, že pacient má doma od různých lékařů různé názvy léků, ale vlastně stejné léky. Co potom může způsobit i dvojnásobná dávka, kterou spolkne,  nemusím zdůrazňovat.  Léky mezi sebou  různě reagují / lékové interakce/ a vede to často k horším potížím, než pro které pacient léky začal užívat. Nežádoucí účinky léků ročně přijdou jen naše zdravotnictví na miliardu korun, způsobí téměř 40 tisíc hospitalizací a 150 lidí ročně na nevhodné kombinace léků zemře. Senioři u nás průměrně užívají 4-6 léků na předpis a k tomu 1-2 další volně prodejné léky. Nejděsivějším příkladem je pacientka, která užívala 35 různých léků, mezi nimiž se prokázalo 40 tisíc  nežádoucích reakcí. Pacientka kupodivu žije, ale asi to není jen zázračností lidského organismu, ale tím, že se nedodržuje dávkování léků a vynechávají se.
Na našem rehabilitačním oddělení se setkáváme hlavně s  léky  proti bolestem, mezi nimiž kraluje   slavný ibuprofen / Brufen/. Farmaceutický průmysl vyvíjí stále nová analgetika a jejich kombinace, takže se „polykačům“  nabízí   nové možnosti. Pacienti bohužel zapomínají, že si pouze utlumí vnímání bolesti v hlavě, ale neřeší tím například problém postiženého kolena nebo kyčle a zad.  Naopak utlumení bolesti může vést k nepatřičnému přetěžování již poškozené oblasti těla. Ale  tabletka je jednoduché řešení. Drtivá většina léků proti bolestem ale má velmi nepříznivé vedlejší účinky, často už při užívání jednotlivých léků natož při jejich kombinaci. Zažívací potíže dokonce až s krvácením,  zažívací potíže / průjem, zvracení/, kardiovaskulární potíže /pozor u starších pacientů právě na ibuprofen/, ale dokonce i selhání jater a ledvin.

 

prasky2


Celou situaci zhoršuje i nezřízené užívání různých doplňků stravy a vitaminových preparátů pod heslem, že musíme podpořit zdraví a doplnit chybějící látky. Přitom nikdo z těchto uživatelů neví, zda skutečně trpí nějakým deficitem. Ale co kdyby. Samozřejmě i tyto preparáty vstupují do reakcí s léky a celý obludný problém se tím jen zhoršuje.
A že to jinak nejde?  Samozřejmě jsou situace tzv. chronické bolesti, která je velkým problémem a musí se řešit na odděleních pro řešení bolestí, ale těchto případů je menšina.  Opravdu většinou jde jen o signál, že děláme něco špatně a mělo by spíše vést k zamyšlení, zda nemáme něco změnit. Třeba se i více pohybovat, cvičit. A možná bychom se potom podivili, že by nám postačoval  prostý Paralen / vhodný i pro starší pacienty/.

MUDr.Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254 , H.Týn, tel. 379428620,