Reha Arnika

....rozhýbáme vaše tělo

Akutní případy budou ošetřeny v daný ordinační den po domluvě s rehabilitačním lékařem.


 

Patřím už bohužel mezi pamětníky školních lavic zvaných škamny. Seděl jsem v nich na konci padesátých let minulého století. Pevné, dubové (krásně se do nich rylo nožem), deska skloněná, nahoře prohloubená pro tužky a kalamář. Sedačka tvarovaná dokonce již tehdy s bederní opěrkou. Postupně byly vyměněné za rovné stolky a moderní židle, které jako by sváděly děti k lehání, povalování a hrbení se při psaní.

Aktivity po vyučování spočívaly v lítání a válení se po trávě až do setmění. Večer jsme se vraceli domů většinou špinaví, někdy i v roztrhaných teplácích, občas jsme někomu míčem něco rozbili a dostali doma hned mezi dveřmi nařezáno.

Televize byla černobílá (a ne v každé domácnosti), na telefonní přípojku se čekalo několik let a byla velmi drahá, ostatní moderní vychytávky (kopírky, počítače a tablety) ještě neměly ani své názvy.

Ale také jsme vyrostli, dokonce umíme někteří i psát na počítači a ovládat „dotykáč“. Práce se přesouvá od fyzických zaměstnání do sedavých ( administrativních ) a slušný svalový základ z mládí se ztrácí. Nezoufejme! Příroda nám stále nabízí při narození téměř stejně dokonalé tělo, o které musíme ale pečovat.

Do ordinace mně přicházejí zástupci všech věkových skupin, od osmdesátníků přes střední věk až po děti a musím smutně konstatovat, že zdravotní stav z pohledu pohybového ústrojí, svalů a kloubů se výrazně zhoršuje v neprospěch nejmladší generace.

Starší generaci samozřejmě také zlobí záda a klouby, ale je to většinou projev opotřebení, tedy přirozených důsledků stárnutí. Polovina národa má bohužel nadváhu a obezitu, čímž se stav ještě zhoršuje.

Tato generace dospělých a seniorů však měla v dětství minimální problémy s pohybovým ústrojím. Dnes je situace školní mládeže alarmující!

Dlouhé hodiny sezení ve školních (a hlavně nevyhovujících) lavicích, nedostatek pohybu, sezení u televize, počítačů se nesmlouvavě na dětech podepisuje. Mám občas pocit, že jediným pohybem dětí je vyťukávání zpráv na telefonech. Ve školách se samozřejmě nebudeme vracet k dubovým lavicím, ale žasnu, že je stále problém sklopná pracovní deska ( při psaní možnost sklopit o 10 - 16st., při čtení až o 35st.), výška lavice by měla být v úrovni ohnutých loktů dětí ( tedy větší děti musí mít samozřejmě vyšší lavice). Přední hrana sedáku nesmí zasahovat do podkolenní a musí být zaoblená, výška je taková, aby děti měly celá chodidla na zemi. Zádová opěrka by měla sloužit především pro opěru bederní páteře.

Když už to nemají děti ve škole, měly by jim to poskytnout rodiče alespoň doma.

Neberte to jako vzlykání po starých časech, ale zdravotní stav dětí doslova bije na poplach. V minulých článcích jsem psal o výrazném vzestupu plochonoží u dětí. Téměř polovina dětí ( dle Státního zdravotního ústavu 40%) má vadné držení těla, svalovou nerovnováhu (oslabené svaly a zkrácené). Děti se pohybují málo, často i špatně, jsou neobratné, to že je bolí záda a klouby, nevnímají samy jako vážný problém a bohužel často tento stav podceňují i rodiče. Není výjimkou, že děti již užívají analgetika na bolesti v zádech.

MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, H.Týn, tel. 379428620, navštivte také naše oddělení v Domažlicích, poliklinika u staré nemocnice, 2. poschodí, tel. 379484511.

Na vyšetření u našich lékařů se objednávejte telefonicky na těchto telefonních číslech ráno mezi 7. a 8. hodinou.


 

MUDr. Zdeněk Šos

Pondělí:   8:00 - 12:00
Horšovský Týn - rehabilitace, na objednání,

tel. 379 428 620
Úterý:     8:00 – 12:00
Staňkov, na objednání tel.379484177

Holýšov, na objednání tel.379 491 583

Čtvrtek:   8:00 - 12:00
Domažlice, Poliklinika II, U Nemocnice 148,
na objednání tel. 374 442 000
Pátek: 8:00 - 12:00
Horšovský Týn – na objednání tel. 379 428 620

MUDr. Soňa Budková

Dětská neurologie
Středa:   8:00 – 13:00
Poliklinika II, U Nemocnice 148, rehabilitace,
Domažlice- tel. 374442000 dle objednání

Rehabilitace Horšovský Týn

pondělí- pátek
7:00- 15:00 dle objednávky

tel: 379428620.
Objednávat se můžete
od 7:00-8:00 denně

Rehabilitace Šos,
Poliklinika II, Domažlice

Pondělí- pátek 7:00-15:00
dle objednávek,
tel: 374 442 000

 

 

acum arcommini trezalka bioteta