Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Kdo řídí tělo?

Kdo řídí těloHlavním řídícím systémem v těle je nervová soustava, která z mozkového centra pomocí nervů ovládá celé tělo. V každé vteřině je zpětně mozek informován o stavu všech orgánů v těle a  o každém pohybu. Nic mu neunikne. Celý systém kromě nervů je vylepšen pomocí krevního oběhu ještě řízením přes hormony, které produkují žlázy s vnitřní sekrecí /např. štítná žláza, slinivka břišní, nadledvinka/ a vše je pod kontrolou podvěsku mozkového/ hypofýzy/. A ta samozřejmě podléhá vlivu zase řízení mozku. Vše je dokonalé, ale nesmí do toho zasahovat příliš rušivých faktorů. Pokud  to potom organismus nemůže zvládnout, začne dělat chyby.


Bohužel současný svět útočí na náš organismus přemírou informací a odolnost organismu má jen omezené možnosti. Když na člověka útočí přemíra emocí, konflikty v rodině, v práci a v jeho okolí, dříve nebo později začne prostředí negativně ovlivňovat řízení organismus a to se začne projevovat chybami v různých orgánech těla.
Psychická změna potom může vyvolávat i tělesné potíže. Na podkladě déletrvajícího psychického přetížení / stressu/ se mohou objevovat nemoci jako žaludeční vředy, vysoký krevní tlak, bolesti v zádech apod. Říkáme tomu somatizace / soma= tělo/ psychických potíží a celé odvětví medicíny se nazývá psychosomatická medicína.  A že v takových případech nepomůže prohlídka u lékaře, různá vyšetření a užívání mnoha léků ,je asi přirozené.
Těchto stavů v posledních létech velmi přibývá a i na naše oddělení jsme v minulý rok do kolektivu přibrali na pomoc psychologa, který nám pomáhá rozklíčovat některé situace, které se nelepší při běžné léčbě. A opravdu většinou se zjistí, že  náš pacient má problémy v rodině s partnerem nebo při výchově dětí. Nebo v práci nevychází se spolupracovníky, třeba ho i šikanuje nadřízený, možná mu hrozí i propuštění. Někdo začne řešit problémy alkoholem, čímž celou situaci ještě zhorší.
Každý proděláváme během života situace, kdy něco špatně zvládáme. Pokud se objeví k tomu nějaké potíže na těle, zamyslete se nad svým dosavadním životem. Protože při léčení  musíte začít s řešením těchto problémů, jinak nikdo nebude úspěšný.


MUDr.Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, 346 01 Horšovský Týn, tel. 379428620 lat chyby.