Blog: REHABILITACE ŠOS

Hledání na našem webu:

Strašák artróza

artrozaNejméně jednou během každé ordinace slyším otázku:“ A mám také artrózu?“ Když se zeptá pacient nad 40 let, vždy odpovídám, že ano. Artróza není nic mimořádného , je to známka opotřebení kloubů a tedy ji máme všichni. Postupem let se chrupavka v kloubech ztenčuje, objevují se v ní praskliny, povrch kloubu je nerovný, není zcela hladký, snižuje se množství nitrokloubní tekutiny a na poškozených místech, většinou na okraji kloubů se tvoří výrůstky. Najdeme je prakticky na všech kloubech, ale především tam, kde je zatížení u člověka největší, tedy v kolenou, kyčlích a na páteři. Tělo neumí opravit poškozenou chrupavku a snaží se „zalepit“ namáhané místo.

Ale protože to neumí dobře, výsledek připomíná jako když vlaštovky lepí hnízdo. Výrůstky mají pomoci zesílit postižené místo, ale stávají se nakonec překážkou ve funkci kloubu a místem se sníženou odolností. Pacienti se tím trápí, že i je to postihlo, ale rozumný přístup je takový, že artróze se nikdo nevyhne. Jako postupně ochodíme podrážky na botách, tak i materiál kloubů nevydrží věčně. Zvláště když ho přetěžujeme nadváhou, špatnými polohami v zaměstnání apod. Pacienti často vyžadují rentgenové vyšetření, aby se ujistili, že nemají artrózu a jsou nemile překvapeni, že i oni jsou postiženi. Opotřebené klouby většinou reagují bolestí, někdy otoky, změněnou pohyblivostí, potíže se většinou přechodně zhoršují a zase zlepšují. Bohužel ale neexistuje žádný prostředek, který by situaci spolehlivě řešil. O kloubní výživě, které nám firmy vnucují ve všech mediích, se bohužel dá říci jen tolik, že chrupavku nenahradí, většinou je pacient spokojený, když se mu zlepší bolestivost a zmenší otok kloubu. Myslím, že postačuje užívat kloubní přípravky v tabletách. Vzhledem k nejasnému efektu, vysoké ceně a i riziku zavlečení infekce do kloubu nevidím důvod k aplikaci přípravků do kloubů.

Proto se netrapme tím, že máme artrózu. Není to nemoc, je to pouze opravdu projev opotřebení. Rozumná léčba je v rukou každého z nás zhubnout, na procházky chodit s hůlkami, odlehčovat klouby jízdou na kole a plaváním. Zatěžovat klouby pravidelně, ale nepřetěžovat. Posilovat svaly v okolí kloubů. Asi jednou budeme umět klouby opravit, zatím jen při úplném zničení umíme některé klouby nahradit umělými. Ale i ty vydrží jen omezenou dobu, většinou 15-20let.   O to více musíme obdivovat, z jakého materiálu je tělo postaveno, že vydrží tolik desítek let a funguje. Sice v padesáti hůře než ve dvaceti, ale funguje. Takže to respektujte a nedělejte z toho vědu.

MUDr.Zdeněk Šos, Rehabilitace H.Týn, tel. 379 428 620, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.