Fit v autě
Při déletrvající jízdě v autě jste se jistě setkali s narůstajícími bolestmi a nepohodou, většinou v zádech a nohách. Jízda autem dříve nebo později vede k napětí celého těla, a zhoršení držení těla. Často se dopředu předkláníme, máme většinou i dopředu předsunutou hlavu . Zvyšuje se napětí ve svalech, zkracují se prsní svaly, ramena se tlačí dopředu, všechny klouby, vazy i svaly volají o pomoc.
Obecně platí pravidlo, že bychom neměli překračovat jízdu bez odpočinku delší jak 2 hodiny. Potom by měla následovat přestávka nejen kvůli hygienické potřebě a jídlu, ale kvůli narovnání a protažení. Většinou stačí projít se po parkovišti, řádně se prodýchat, několikrát se protáhnout např. opřeni o auto (třeba pro lepší fixaci si mírně stáhněte okénko u auta, abyste se mohli pevně přidržet). Zkusit předklon. záklon i úklony do stran, narovnat záda, zkusit si hybnost krku do základních směrů – předklon, záklon hlavy a otáčení do strany.
Většinou se zdůrazňuje, že nemáme během jízdy telefonovat, upravovat si make-up ( prodlužovat si řasy, lakovat si nehty). Určitě ale také necvičte během jízdy.
Vzhledem k častým zácpám na silnicích zůstáváme dlouho stát a takovou dobu můžeme využít k jednoduchému cvičení i v autě:
- Přitlačujte střídavě různé části zad k sedadlu, horní část zad, bederní oblast
- Tlačte špičkami všech prstů obou rukou proti volantu a vydržte několik sekund ( toto můžete i preventivně dělat během jízdy, povzbudí vás)
- Zapněte břišní svaly a uvolněte, zapněte hýžďové svaly ( i nadzvedněte zadek), krátce vydržte a zase se uvolněte
- Procvičte si hlezna, paty zůstávají na podlaze a přitahujte a odtahujte prsty nohou, můžete i nadzvedávat patu.
Celkovou dobu bez přerušení jízdy zbytečně neprodlužujte, protože únava nepozorovaně nastupuje a rychle se stupňuje. Pokud byste zkoušeli, co vaše tělo vydrží, tak vězte, že se nedoporučuje denně jet více jak 800-900km ( i s přestávkami), potom již jde o život. Nebezpečná z hlediska únavy je i hodina po jídle. Krev se přesunula do zažívacího ústrojí, „chybí“ vám v hlavě a můžete usínat. I když jste zkušení, nejezděte na noc. Velmi nebezpečné je vyjet např. večer a jet celou noc. Po půlnoci nastupuje velmi rychle špatně kontrolovatelná únava a nebezpečí mikrospánku. Pravidelné biorytmy neošidíte. Když už musíte cestovat v noci, nejprve se vyspěte 4-6 hodin a potom teprve vyražte na cestu. V autě používejte osvěžovač vzduchu, např. s citronovými silicemi ( dopor. firmu Hadek)
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, Horšovský Týn, tel. 379 428 620, objednávejte se na vyšetření u lékařů telefonicky ráno mezi 7.00-8.00 hodinou