Tělo jako celek
Následující řádky bych nemusel psát já ani jiný lékař, můžete je vyslovit sami. Asi měly být i prvním dílem našeho seriálu.
V našem životě je nejdůležitější chápání našeho těla jako celku. Současná medicína nás postupně naučila dívat se na naše tělo jako na oddělené části. Máme odborníky a oddělení pro řešení problémů oka, uší, srdce, žaludku, kyčlí, žil, abych jmenoval zcela namátkově. Zlí jazykové kousavě poznamenávají, že chybí už jen samostatný odborník pro pravé a levé oko. Postupem let se ale zcela vytratilo chápání těla jako jednoho celku, ve kterém je vše spolu spojené. Možná jste zaslechli slovo celostní nebo holistická medicína.
Když nám v autě drnčí něco ve dveřích a rozebereme je, většinou příčina je skryta někde jinde, i vzdáleně, ale tím jak je vše v autě spojené, problém se karosérií přenáší. Povolený šroubek u motoru se klidně může jevit jako drnčení v předních dveřích. Kroutíme nad tím hlavou, ale podivné nám to nakonec nepřipadá.
Když ale přijde pacient s bolestmi ramene, lokte, zápěstí nebo brněním prstů, sahám na záda do oblasti lopatek, dívám se na jejich ploché nohy, konstatuji podivení nad tím, že kulhají a nepřemýšlejí o tom. Někteří pacienti urputně upozorňují, že je bolí vpravo a já vyšetřuji i vlevo.
A já trpělivě odpovídám: nedivte se, v těle všechno je propojené, všechno se vším souvisí. Staří Číňané to věděli již před několika tisíci léty a nikdy tuto pravdu neopustili. My na Západě jsme pod vlivem množství faktů kapitulovali a celé tělo rozškatulkovali.
A nyní těžce dáváme vše dohromady. Dokonce se již ví, co všechno v těle spojuje v dokonalou síť. Co je kolem každé buňky, kolem každého nervového vlákna, cévy, kolem každého svalového vlákna. Co spojuje každické místo v těle jako je kolem nás síť dálnic, silnic, ale i drobných pěšinek? Uhádnete co to je?
Podívejte se, když koupíte například maso a chcete připravovat libovoučký řízek. Vyřezáváte tuhé blány a maso „čistíte“. A potom tento odpad vyhodíte. A lidské tělo je protkáno nekonečnou sítí těchto blan, fascií, vazů, šlach. Říkáme tomu pojivová nebo vmezeřená tkáň. Takže když se někde objeví zánět, úraz, napětí svalů nebo jiný problém a samozřejmě i uvnitř těla v jednotlivých orgánech, těmito tkáněmi se informace „přenáší“.
Rehabilitace tomu říká metody měkkých tkání a jistě to znáte z našeho ošetřování, že různě protahujeme, napínáme, vytřásáme, tlačíme, učíme vás správně dýchat. To právě působíme na tyto pojivové tkáně a snažíme se upravit celkové vztahy v těle.
Ale zase to samozřejmě není tak jednoduché, všechno musí někdo řídit. Ale o tom zase příště.
MUDr. Zdeněk Šos, Rehabilitace Šos sro, Dobrovského 254, 346 01 Horšovský Týn, tel. 602464980, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.